Lidé nespotřebovávali a to je v ekonomickém vývoji největší brzda. „Nechodili do obchodů, nenakupovali, a proto se neprodává a nevyrábí. To lze ale chápat, když jsme měli nejprudší propad reálných mezd v celém OECD, a tedy v celém vyspělém světě,“ říká ekonom Vít Hradil k tomu, proč česká ekonomika stagnuje. Podle něj jsme v Evropské unii jediní, kdo vzhledem k době před pandemií zaostává. 

„Pokud má někdo pocit, že je s příjmy na hraně, tak ať proboha neutrácí a je připraven na to, že se může něco stát. Ale kdyby teď někdo dokázal ovládat mozky všech lidí, tak si myslím, že by už řekl: Vážení, byla to těžká doba, ale už je to na ústupu a běžte trochu utrácet,“ naznačuje ekonom, jak by spotřebitelé mohli pomoci české ekonomice.

Hospodářství podle analytiků stagnuje kvůli inflaci, která likviduje právě kupní sílu. Lidé šetří, hromadí úspory a omezují také investice do bydlení. Hradil ale upozorňuje, že meziměsíční inflace je už na podobné úrovni jako v minulosti. „Ceny rostou tak, jak rostly třeba před pěti lety, kdy inflace nikoho nezajímala. Jediný důvod, proč nás pořád děsí, je, že ji pořád porovnáváme s loňskem,“ vysvětluje expert.

Podle ekonoma je také problém, že za rostoucími cenami zaostávají tuzemské platy. „Data jednoduše ukazují, že se na ně Čechům příliš tlačit nepodařilo. V roce 2022 jsme dokonce vyhráli soutěž mezi všemi rozvinutými zeměmi o ten největší propad reálné mzdy,“ popisuje.

Češi podle Hradila přesto už začali trošku bohatnout, byť jsou pořád chudší než loni. „Mimochodem jsme teďka ‚chudí‘ zhruba tak, jako jsme byli v roce 2017 nebo 2018, takže ten propad byl skutečně drtivý,“ vysvětluje odborník a dodává, že na mzdovou úroveň odpovídající té před pandemií se v tuzemsku dostaneme zhruba za tři roky. „Nebude to dřív než v roce 2026,“ říká.

Celý rozhovor si můžete pustit v úvodním videu nebo si ho poslechnout ve své oblíbené podcastové aplikaci.

 

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist