Weby ministerstva vnitrapolicie, české vládysněmovnySenátu či pražského letiště v úterý napadla proruská skupina NoName057. Podle společnosti Gen Digital jsou kybernetické útoky reakcí na zasedání Mezinárodní krymské platformy, které v úterý hostí Praha. Antivirová firma to sdělila v tiskové zprávě. Mezinárodní krymská platforma usiluje o obnovení územní celistvosti Ukrajiny. Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) o útocích ví, napadeným subjektům poskytuje součinnost. Napadené weby už fungují.

 | Předplatné HN+ je zcela bez reklam.
 | Předplatné HN+ je zcela bez reklam.

„O útocích na některé webové stránky státní správy a jiných subjektů víme. Napadeným subjektům poskytujeme maximální součinnost. Jde o DDoS útoky, které mají za cíl způsobit nedostupnost těchto stránek,“ uvedla mluvčí NÚKIB Eva Rajlichová. Při DDoS útoku počítače ovládané hackery zahltí napadený server velkým počtem požadavků, čímž ho vyřadí z provozu.

Útok byl podle firmy Gen Digital, která vznikla spojením výrobců antivirových programů Avast a NortonLifeLock, veden přes platformu DDosia. „DDosia je dílem proruské skupiny NoName057, která se od začátku války na Ukrajině zaměřuje na země podporující Ukrajinu,“ uvedl v tiskové zprávě výzkumník Avastu Martin Chlumecký. Útoky jsou podle něj reakcí na zasedání Mezinárodní krymské platformy.

Společnost Check Point Software Technologies, jež se zabývá kyberbezpečností, přirovnává útoky k online demonstracím. Hacktivistickým skupinám jde většinou o získání pozornosti, zastrašování a šíření vlastní propagandy. „Důležité je zmínit, že proti podobným typům útoků existují obranné technologie, které při správném nasazení a implementaci umí podobné útoky téměř vždy eliminovat a zajistit dostupnost služeb, jež se útočníci snaží vyřadit z provozu,“ sdělil za kyberbezpečnostní společnost Petr Cícha.

Ministerstvo vnitra ráno na síti X informovalo, že okamžitě přijalo ochranná opatření včetně omezení přístupu ze zahraničí. Hasičský záchranný sbor uvedl, že problém s nedostupností webových stránek se týkal i jeho portálu. Weby se podařilo zprovoznit po 10.00. Web letiště byl mimo provoz zhruba mezi 11.00 a 12.00. Kvůli hackerskému útoku byly ráno nedostupné také stránky parlamentního summitu Mezinárodní krymské platformy. Pražské letiště pak uvedlo, že je pod útokem jeho web a internetová síť. „Letiště okamžitě přijalo ochranná opatření a pracuje na zprovoznění,“ sdělilo v příspěvku na síti.

Útokům hackerů čelí státní instituce, samospráva i soukromé firmy opakovaně. Jde většinou právě o DDoS útoky. Tento způsob patří podle odborníků k nejčastěji používaným typům útoků v kybernetické válce paralelní s pokračujícím konfliktem na Ukrajině.

NÚKIB v září evidoval v Česku 21 kybernetických incidentů, což byl opět nadprůměrný počet. Žádný z nich však podle úřadu nespadal do kategorie velmi významný. Nadprůměrný byl i srpen s 27 zaznamenanými kybernetickými incidenty. Rekordní zůstává březen, kdy NÚKIB evidoval 28 incidentů.

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist