Od 1. ledna 2022 skončila pro majitele osobních vozidel povinnost hradit zálohy na silniční daň. Mnoho lidí si toho ale nevšimlo a zálohu tak zaplatili. Na účtech finančních úřadů kvůli tomu leží přeplatky ve výši 635 milionů korun. Před rokem, kdy finanční správa na přeplatky upozornila poprvé, to bylo dokonce přes 1,5 miliardy. I teď správa lidi vyzývá, aby si své přeplatky zkontrolovali a případně požádali o jejich vrácení.

Jak na to? Kromě portálu MOJE daně se můžete na přeplatek zeptat i na vašem finančním úřadu. Tam také můžete požádat o použití těchto financí na úhradu jiné daně nebo o jejich vrácení. Online žádost o vrácení přeplatku najdete na webu finanční správy. „Přeplatky mohou být jednoduše vráceny do 30 dnů od doručení krátké žádosti podané na váš finanční úřad. Samotnou žádost o vrácení můžete snadno vyplnit ve webové aplikaci a doručit na váš finanční úřad datovou schránkou,“ uvedla v tiskové zprávě generální ředitelka finanční správy Simona Hornochová.

Na podání žádosti o vrácení přeplatku nebo jeho převedení na zaplacení jiného typu daně máte šest let. Po uplynutí této lhůty propadnou peníze státu.

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.