Olomoucký soud v pátek znovu uznal vinnými bývalého olomouckého policejního náměstka Karla Kadlece a vlivného podnikatele Ivana Kyselého v korupční kauze Vidkun. Šlo o hlavní aktéry případu, podle obžaloby si sdělovali několik měsíců v roce 2015 informace z trestních spisů a využívali je k posílení svého vlivu. Vinný je podle soudu i bývalý hejtman Jiří Rozbořil (ČSSD, nyní SOCDEM), který podle obžaloby získával v jedné z kauz informace z trestního řízení a Kadlecovi za to nabídl úplatek.
Vinu u obžalovaných vyslovil soud již v červenci 2021, kauzu mu však vrátil vrchní soud s tím, že rozhodnutí bylo předčasné. Tresty u obžalovaných dosud nejsou zveřejněné, soud stále vynáší rozsudek. Kyselého a Kadlece však dnes soud odsoudil za korupční jednání ve všech devíti trestních kauzách, jak navrhovala obžaloba. Při prvním rozsudku je odsoudil pouze za čtyři kauzy s tím, že u zbývajících pěti není dostatek důkazů.
Podle pátečního rozsudku tehdejší policejní náměstek Kadlec nejméně od února do srpna 2015 soustavně a pravidelně poskytoval informace podnikateli Kyselému a v jednom případě i tehdejšímu hejtmanovi Rozbořilovi. Sděloval nejen informace z trestních řízení, ale i o důkazní situaci a plánovaných rozhodnutích ve věci, uvedl soudce Martin Lýsek. Chtěl se tím podle soudu vlivnému podnikateli odvděčit za své setrvání ve funkci a posílit tak svůj vliv u policie. „Věděl přitom, že obžalovaný Kyselý může tyto informace sdělit jiným osobám a zmařit tak trestní řízení,“ řekl soudce Lýsek.
Podnikatel podle rozsudku tyto informace využíval k posílení svého vlivu v podnikatelsko-politickém prostředí. Bývalý hejtman Rozbořil podle rozsudku nabídl Kadlecovi 13. srpna 2015 úplatek za informace v případu stavby jezdeckého areálu v Lazcích, který byl prověřován kvůli možnému dotačnímu podvodu.
Trojice obžalovaných vinu po celou dobu procesu odmítala. Kyselý popíral, že by někoho instruoval a pravidelně zjišťoval informace, sdělené informace podle něj žádné vyšetřování zmařit nemohly. Kadlec se hájil tím, že styky s podnikatelem byly jeho operativní činností, kdy se snažil naopak informace získávat. To odmítl krajský soud, ale i vrchní soud. Ve svém rozhodnutí uvedl, že o operativní činnost nešlo a Kadlec porušil povinnost mlčenlivosti policisty. Vinu odmítl i bývalý hejtman, jednání s Kadlecem označil za kriminalizaci „tlachání v hospodě u piva“.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist