Svět české filantropie má za sebou další významný milník. Dalibor Dědek, byznysmen, miliardář a zakladatel holdingu Jablotron, věnoval nově vzniklé Nadaci Neuron 100 milionů korun. Majetek tvořený zejména akciovými podíly nakoupenými jeho investičním fondem Alethes zamíří do nadačního jmění, a měl by tak sloužit jako dlouhodobá základna pro budoucí výnosy, z nichž se budou podporovat čeští vědci.

„Jsme technologická firma a věda mě odjakživa bavila, bez ní bychom se jako společnost nerozvíjeli. Nadace Neuron je pokračovatelem stejnojmenného nadačního fondu, který už ukázal, že svou práci v podpoře českých vědců dělá velmi dobře, proto jsme se rozhodli jí věnovat peníze. Chci, aby měla prostředky nejen na oceňování vědců, ale také na propagaci české vědy,“ uvedl Dalibor Dědek pro HN. Podle něj je cílem vytvořit robustní nadační jmění, z jehož výnosů by se podpora vědy realizovala po vzoru švédských cen Alfreda Nobela. Jinak řečeno, vložené peníze nebudou sloužit na provoz, ale mají vydělávat a teprve nové výnosy je možné spotřebovávat. „Věřím, že se ke mně další osvícení podnikatelé přidají," dodává Dalibor Dědek.

„Je to skvělá zpráva a byli bychom rádi, kdyby nadační jmění dále rostlo. Máme neskromný sen, že bychom do pěti let chtěli mít nadační jmění desetinásobné, tedy kolem jedné miliardy korun. Z takového majetku dávají výnosy na podporu vědy opravdu smysl. Nejde nám jen o podporu mladých vědců, ale také učitelů, kteří mohou inspirovat a přivést k vědě své studenty,“ říká Monika Vondráková, předsedkyně správní rady Nadace Neuron. Jejími zakladateli jsou kromě ní a Dalibora Dědka ještě spoluzakladatel Avastu Eduard Kučera, investoři Václav Dejčmar, Libor Winkler a Ondřej Bartoš a Jaroslav Řasa, který vybudoval softwarovou skupinu Abra. Zakladatelé se zároveň zavázali, že budou dlouhodobě přispívat na provoz nadace řádově jednotkami milionů korun ročně.

„Rádi bychom získali pozornost i největších českých byznysmenů, jako je například Daniel Křetínský. Jsme přesvědčeni, že podpora vědy a zároveň její propojování s aplikací v praxi je zásadní. A vidíme, že si vědci a byznysmeni často jen nerozumí, což se snažíme měnit," dodává Monika Vondráková. 

Nejvyšší ocenění, Cenu Neuron 2023 za celoživotní přínos vědě, získal v neděli večer český chemik s mezinárodním renomé – profesor František Švec. Jeho vynález proměnil celosvětovou chemickou analýzu. Za transfer zásadního vědeckého objevu do byznysu byla oceněna spin-off firma Lipidica v čele s profesorem Michalem Holčapkem, který přišel na to, jak z jedné kapky krve detekovat rakovinu slinivky. 

Mezi laureáty Cen Neuron pro nadějné vědce za rok 2023 je přední expertka na nádorovou biologii Kateřina Rohlenová, nejvýraznější představitel nastupující generace chemiků Tomáš Slanina či Zuzana Kúkelová, expertka v oblasti počítačového vidění. Vědecká rada Nadace Neuron dále ocenila nadějného biologa Martina Schwarzera, mezinárodní psycholožku Sylvii Graf a matematičku Lenku Slavíkovou. „Mám radost, že jsou mezi oceněnými čtyři ženy. Ukazuje se, že česká věda jim umí pro růst kariéry poskytnout stále lepší podmínky," dodává Vondráková.   

Chcete vědět, co se děje v české a světové ekonomice? Co si o aktuálních trendech myslí lidé z byznysu, majitelé firem a jejich šéfové? Každý týden v pátek vám naši top autoři přinášejí výběr toho nejlepšího a pohled z byznysové strany. Odebírejte Byznys newsletter.