Výroky o zbytečném ministrovi ve sněmovně: „Skoro nikdo mi to neříká do očí. Na sociálních sítích se to ale objevuje často a já nejsem schopen odhadnout, co je troll a co skutečný člověk,“ říká ministr pro evropské záležitosti Martin Dvořák. Útoky expremiéra Andreje Babiše na svou osobu vnímá jako „totální ztrátu sebekontroly, která by se politikovi neměla stávat“.

Nula, parazit a zbytečný ministr. Taková slova nedávno v Poslanecké sněmovně adresoval bývalý premiér Andrej Babiše ministrovi pro evropské záležitosti Martinu Dvořákovi. „Babiš je vzhledem ke své zpravodajské minulosti zvyklý mít na každého složku a na každého někdy něco vytáhnout. Na mě zatím nezjistil nic jiného, než že jsem ministr, což neskrývám a samo o sobě to není špatně. Proto k tomu přidává slovíčko zbytečný,“ komentuje bývalý diplomat kritiku od šéfa hnutí ANO.

Díky podcastu Bruselský diktát pochopíte, že pro nás Čechy má mnohem větší význam dění v Evropě než v Praze a v Česku vůbec. Celé díly poslouchejte na

Podle Dvořáka by v českém kontextu bylo zbytečné třeba ministerstvo pro lov velryb nebo námořnictvo, a proto útoky na svůj resort nechápe. „Jsem šťastný, že teď máme vládu, která považuje za důležité věnovat se agendě Evropské unie a tomu, co jí můžeme přinést a co ona může nabízet nám,“ vysvětluje ministr a vypočítává, že za dobu členství v unii „přitekl“ Česku jeden bilion korun.

Ministr pro evropské záležitosti připomíná, že skeptický postoj Čechů k Evropské unii rozhodně není ničím novým. „Už 20 let se potýkáme s velmi vyhraněným euroskeptickým postojem, který tady vznikl hned na začátku od pana premiéra Klause. S tím souvisí i kampaně typu: ‚Nerozpustíme se v Evropě‘ nebo ‚Evropě to osladíme‘. Tady prostě patří k dobrému tónu být lehce skeptický proti Evropské unii,“ říká Dvořák.

Dodává ale, že nejen díky poslednímu evropskému předsednictví Česka máme v Evropské unii konečně lepší pozici. „Z troublemakerů se ukázalo, že jsme schopni spolupracovat,“ dodává Dvořák.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist