Čeští hasiči ze speciálního USAR týmu zatím nepoletí do zemětřesením zasaženého Maroka. Nedostali od Maroka zvací nótu. Zůstávají ale v pohotovosti pro případnou humanitární pomoc. Informovala o tom v pondělí mluvčí hasičů Martina Götzová. Ničivé zemětřesení postihlo Maroko v pátek večer. Český USAR (Urban Search and Rescue) tým, který se specializuje na vyhledávání v sutinách, byl v pohotovosti od soboty.

„Vzhledem k faktu, že Česká republika dosud neobdržela souhlas marocké strany pro nasazení záchranného týmu, s jeho vysláním v současné době, respektive dnes, nepočítáme,“ uvedla mluvčí. Bez oficiální žádosti nelze zahraniční tým do postižené země vyslat. Hasiči jsou podle mluvčí i nadále připraveni mimo jiné na poskytnutí materiální humanitární pomoci, pokud o ni budou požádáni a pokud ji příslušná ministerstva schválí.

Ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) v pondělí rozhodl o rezervování deseti milionů korun na pomoc Maroku. Peníze podle něj poslouží buď na působení USAR týmu, nebo budou využity na jiné žádosti marocké strany.

Marocké velvyslanectví v pondělí v oficiálním dopise poděkovalo české straně za projevenou soustrast i nabídku pomoci. „Příslušné marocké úřady stále dokončují identifikaci potřeb, které budou co nejdříve sděleny Ministerstvu zahraničních věcí ČR za účelem ideální koordinace,“ informovalo velvyslanectví. Podle mluvčí hasičů Maroko zatím využilo nabídky na pomoc od Španělska, Kataru, Spojeného království a Spojených arabských emirátů. „V obdobné situaci jako Česká republika se nyní nachází záchranné týmy z Francie, Německa, Nizozemska, Portugalska, Švédska nebo Itálie, které také nabídly svou pomoc,“ doplnila. Není vyloučeno, že Maroko nabídky těchto zemí využije později.

Český USAR tým měli tvořit hlavně hasiči z Prahy a z Moravskoslezského kraje, podle dřívějších informací šlo o zhruba 70 lidí. Čeští hasiči měli připravenou techniku i materiál. Do pondělních 16:00 byly k dispozici i armádní speciály pro přepravu do zemětřesením postižené země.

Zemětřesení, které je s intenzitou 6,8 stupně nejsilnější nejméně od roku 1900, zasáhlo centrální Maroko v pátek večer a podle dosavadních údajů v jeho důsledku k pondělku zemřelo 2497 osob a 2467 lidí je zraněných. Se zemí jsou srovnané celé vesnice v pohoří Velký Atlas. Poničeno bylo také několik historických budov a mešit v Marrákeši. 

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.