Opozice při středečním druhém čtení vládního konsolidačního balíčku kritizuje vládu za zvyšování daní. Vytýká jí, že balíček zhorší situaci občanů i firem a přinese vyšší růst cen. Předsedkyně klubu ANO Alena Schillerová vládě vyčetla, že vzdala snahu o úspory výdajů rozpočtu a balíček označila za zásadní zvyšování téměř všech daní. Podobně se vyjádřil předseda SPD Tomio Okamura, který změnu zákonů označil za největší růst daní v historii ČR. Obě opoziční hnutí mají ve druhém čtení příležitost představit a přednést své pozměňovací návrhy. Například ANO chce kromě jiného zařadit kojeneckou vodu nebo dětské pleny do snížené sazby daně z přidané hodnoty.

Hnutí SPD podalo podle Okamury k balíčku šest desítek pozměňovacích návrhů. Požaduje například zachování školkovného, tedy slevy na dani za poplatek za dítě ve školce, nebo zachování státní podpory státního spoření. Vláda chce podporu naopak snížit. Poslanec SPD Jan Hrnčíř chce kromě jiného vypustit z balíčku navrhované zvýšení daně z příjmů firem z 19 na 21 procent. Se zvýšením této daně nesouhlasí ani hnutí ANO. Hrnčíř chce také z balíčku vyřadit všechny změny týkající se zákona o dani z přidané hodnoty. Uvádí, že znamenají zhoršení současného stavu pro občany a domácnosti.

Hnutí ANO podle Schillerové například odmítá zvýšení daně z nemovitostí. Nesouhlasí ani se znovuzavedením nemocenského pojištění. Chce odložit účinnost některých změn souvisejících s dohodami z prací konanými mimo pracovní poměr nebo zachovat daňovou slevu na studenta. Poslanci ANO v čele s Janou Mračkovou Vildumetzovou navrhují třeba zrušit daňovou uznatelnost darů poskytnutých jednotlivci politickým stranám a hnutím. Podle nich jde v tomto případě o nežádoucí výstřelek, jehož odstranění může vést k vyššímu daňovému výnosu.

Bývalý předseda sněmovny a předseda ústavně-právního výboru Radek Vondráček (ANO) vložil do systému svůj návrh, v němž chce změnit zákon o advokacii. Chce zúžit povinnost advokátů postupovat tak, aby nesnižovali důstojnost advokátního stavu, pouze na advokátní činnost. Současný zákon říká, že „advokát postupuje zejména při výkonu advokacie tak, aby nesnižoval důstojnost advokátního stavu“ a Vondráček chce vypustit slovo „zejména“. Zdůvodňuje to tím, že Česká advokátní komora se snaží kárně posuzovat politické aktivity advokátů, což je podle něj zcela ojedinělé jednání profesní komory zřízené ze zákona. Uvádí, že jiné profesní komory takto nepostupují.

Sněmovna návrh programu řádné zářijové schůze schválila po 27 hodinách jednání. Opoziční snahy o změny programu koaliční většinou odmítla. Debata o změnách programu a následné hlasování o jeho podobě zabraly asi 18,5 hodiny čistého času.

Přednostní zařazení konsolidačního balíčku dolní komora schválila podle koaličního návrhu hlasy vládního tábora. Sněmovna pak postupně zamítala devět desítek požadavků na změny programu schůze, které předložilo 50 zákonodárců opozičních hnutí ANO a SPD. Poslanci absolvovali k programu stovku hlasování, celkem zabralo přibližně hodinu. Počátkem února se sněmovna dostala kvůli obstrukcím SPD ke schválení programu po 23 hodinách od začátku jednání.

Nynější sněmovní jednání začalo v úterý ve 14.00 a první jednací den poslanci ukončili po dohodě lídrů klubů ve středu v 02.00, byť koalice prosadila hned v úvodu možnost nepřetržitého jednání až do středečního rána. Pro dnešek sněmovna rozhodla podle návrhu vládního tábora o možnosti jednání do půlnoci. Debata o konsolidačním balíčku by mohla podle dřívějších zpráv z vládního tábora trvat i celý týden, v případně nutnosti také o víkendu.

V úterý vyplnily většinu času několikahodinové projevy opozičních předáků Andreje Babiše (ANO) a Tomia Okamury (SPD). Celkem přednesli 20 návrhů na změny programu schůze. Ve středu se v dolní komoře rozhořela i ostřejší slovní přestřelka kvůli Babišovu označování nynějšího vládnutí za novou totalitu.

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.