Nevidím k odchodu z vlády důvod. Nechápu logiku, kdy někdo udělá průšvih, ale dveřmi prásknete a odejdete vy, místo abyste se to snažil napravit,“ říká předseda Pirátů Ivan Bartoš k tomu, že bude strana hlasovat o výzvě k okamžitému odvolání ministra spravedlnosti Pavla Blažka. Ten zůstává ve vládě i přes schůzku s Martinem Nejedlým, poradcem bývalého prezidenta Miloše Zemana.

„Když někdo udělá průšvih, a v případě Pavla Blažka to není první průšvih, tak přece musí zodpovědnost přijmout prvně ten člověk, pak – pokud je to nominant nějaké strany – jeho strana a potažmo ten, kdo tu situaci může řešit, což je pan premiér Petr Fiala,“ reaguje Bartoš na debatu o tom, zda jsou Piráti ochotni odejít z vlády, pokud Pavel Blažek zůstane ve funkci ministra spravedlnosti.

Hlasování, které Pirátská strana plánuje na polovinu září, podle předsedy strany s možností opuštění koalice nepočítá. „Je to skutečně o pozici Pirátů,“ vysvětluje Bartoš.

Vicepremiér pro digitalizaci a ministr pro místní rozvoj v rozhovoru také přiznává, že ho frustruje, jak digitalizace v Česku postupuje. Podle něj je to dané především tím, že v tuzemsku dlouho neexistoval žádný centrální úřad, který by měl problematiku na starost. Česká Digitální a informační agentura, která přebrala agendu v dubnu, podle něj navíc začala fungovat jen na polovinu obrátek. „Ty největší výsledky, které občané ucítí, budou přicházet v následujících letech,“ slibuje Bartoš.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist