První školní den zahájili žáci soukromé Svobodné základní školy v Jablonci nad Nisou v nové budově. Ta vznikla kompletní rekonstrukcí bývalého generálního ředitelství jablonecké Bižuterie. Přestavba, která trvala 16 měsíců, mohla proběhnout díky zapojení společnosti Jablotron miliardáře Dalibora Dědka. Ta do rekonstrukce investovala celkem 183 milionů korun. 

„Původně bylo naším cílem vybudovat lyceum,“ uvedl Dědek před slavnostním otevřením. „Založení střední školy ale tehdy nebylo snadné. Po nějakém čase jsme narazili na zapálený tým ze Svobodné základní školy a vzniklo dlouhodobé partnerství. Nakonec tak otevíráme základní školu, která bude žáky od samého počátku zbavovat obav ze studia předmětů jako matematika či fyzika,“ dodal s tím, že díky tomu naplní své původní cíle – vychovávat vzdělané a kvalifikované pracovníky pro celý region. 

Svobodná základní škola funguje už 30 let, až doposud však žákům a rodičům nabízela pouze první stupeň. „Spolupráce s Jablotronem začala tím, že jsme společně požádali o rozšíření školy o druhý stupeň. S podporou magistrátu jsme na ministerstvu uspěli,“ popsala její zakladatelka Dagmar Sacherová. První ročníky druhého stupně se podle ní vyučovaly v provizorních prostorách, zatímco se projektovalo, řešilo stavební povolení a stavělo.

Velkou novinkou je propojení školy skrze zahradu s přilehlým domovem seniorů, který zde Jablotron vystavěl před osmi lety. „V minulém školním roce jsme začali budovat propojení školy s domovem tak, aby se zde mohly spontánně potkávat generace, které dělí více než půl století. Sdílená zahrada je jednou z cest. Máme už vyzkoušené, že tato setkání jsou vzájemně obohacující a těšíme se na ně,“ vysvětlila Sacherová. 

Chcete vědět, co se děje v české a světové ekonomice? Co si o aktuálních trendech myslí lidé z byznysu, majitelé firem a jejich šéfové? Každý týden v pátek vám naši top autoři přinášejí výběr toho nejlepšího a pohled z byznysové strany. Odebírejte Byznys newsletter.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist