Nejvyšší soud potvrdil tresty za nenávistné výroky o Ukrajincích pro Tomáše Čermáka a Patrika Tušla. Čermákovi potvrdil podmínku, Tušlovi desetiměsíční vězení, uvedla ve středu na svém webu Česká televize. Informaci jí poskytl mluvčí kladenského soudu Ivo Poštolka. Soud kauzu řešil v první instanci v Kladně, protože oba muži minulý rok v srpnu z Netovic na Kladensku živě vysílali na sociálních sítích video, v němž dehonestovali Ukrajince.

Usnesením z 12. července Nejvyšší soud dovolání obou odsouzených odmítl s tím, že jsou neopodstatněná, uvedl Poštolka.

Krajský soud loni v prosinci uložil oběma obžalovaným tresty za hanobení národa i podněcování k nenávisti. „Už se rozhodně nejedná o právo svobodně vyjádřit svůj názor,“ konstatovala předsedkyně senátu Kateřina Hykešová. Tušlovy a Čermákovy výroky podle ní výrazně zasáhly do práv jiných, tedy Ukrajinců, kteří do ČR přicházejí.

Tušl je nyní ve vězení, kromě kauzy z Kladenska byl odsouzen například za vyhrožování strážníkovi a vyhrožování bývalé partnerce. V červenci mu soud nepravomocně trest prodloužil na 19 měsíců vězení za nebezpečné pronásledování šéfa České lékařské komory (ČLK) Milana Kubka a výtržnictví před domem evolučního biologa Jaroslava Flegra v době koronavirové epidemie. V kauze byl odsouzen i Čermák, kterého Vrchní soud v Praze pravomocně poslal na 5,5 roku do vězení za výzvy k násilí vůči politikům.

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist