Revizoři pražského dopravního podniku (DPP) uložili loni 255 115 pokut za jízdu načerno, což bylo meziročně o 16 procent více. Na pokutách pak vybrali 213,7 milionu korun, což je meziročně o téměř 41 procent více. Většinu pokut lidé zaplatili do 30 dnů od jejich uložení. Vozy DPP loni najezdily zhruba 181,2 milionu kilometrů a přepravily téměř 892 milionů cestujících, což je v obou případech meziročně více. DPP k 31. prosinci 2022 zaměstnával 10 987 lidí. Vyplývá to z výroční zprávy podniku, kterou má ČTK k dispozici. DPP je největší městskou firmou, která má na starosti MHD.

„Díky vyšší efektivitě práce jsme vybrali o 52 procent více přirážek na místě kontroly než v roce 2021, a odbourali tak u značného množství pohledávek nutnost je dále vymáhat soudní cestou. I s přispěním této skutečnosti nám cestující zaplatí 76 procent přirážek do 30 dnů od jejich uložení,“ píše se v dokumentu.

Počet kontrol revizory se meziročně zvýšil o 15 000 a dosáhl více než čtvrt milionu. Naopak se nížil počet pohledávek vymáhaných v exekuci, neboť DPP se připojil k takzvanému milostivému létu, které umožnilo lidem s exekucí zbavit se dluhů u veřejných institucí. Pokud splatili původní dlužnou částku a poplatek 908 korun exekutorovi, tak penále, úroky a další platby jim byly odpuštěny a exekuční řízení se zastavilo. V Praze se většina zastavených exekucí týkala právě pokut za jízdu načerno.

Vozy DPP najezdily na městských a příměstských linkách zařazených do systému pražské integrované dopravy téměř 181,19 milionu takzvaných vozových kilometrů. Oproti roku 2021 to bylo o 5,49 procenta víc. Z celkového počtu 891,7 milionu cestujících jich nejvíc jelo metrem, 338,14 milionu. Zhruba o dvě desítky milionů lidí méně pak využilo tramvaje a lanovku na Petřín a autobusy DPP se svezlo přes 231,67 milionu cestujících. Zbylí jeli trolejbusem či příměstskými autobusy.

Z téměř 11 000 zaměstnanců DPP bylo na konci loňského roku 9371 mužů a 1616 žen. Nejvíce je řidičů, kterých je 39,07 procenta z celkového počtu zaměstnanců. V dělnických profesích pracuje 32,26 procenta z nich. Převažují pak zaměstnanci střední generace se středním vzděláním ukončeným maturitou a středním vzděláním bez maturity. Průměrná mzda dosáhla 50 164 korun.

Ke konci loňského roku podnik evidoval v provozu 730 vozů metra, 769 tramvají a 1192 autobusů. DPP vlastní také historická vozidla, která jsou umístěna v muzeu MHD ve střešovické vozovně.

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist