Města a kraje se připravují na změnu pravidel pro ubytovávání uprchlíků z Ukrajiny, kvůli které mohou tisíce z nich skončit už od této soboty na ulici. V platnost totiž vstoupí novela zákona zvaného lex Ukrajina, kvůli které až na výjimky uprchlíci přijdou o možnost bezplatného ubytování. Po 1. červenci ho bude stát platit pouze zranitelným uprchlíkům, tedy matkám s dětmi, mladým do 18 let, seniorům a invalidům, ostatní se budou muset postarat sami o sebe a hradit komerční nájmy.
Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) v nedělním pořadu České televize Otázky Václava Moravce uvedl, že po změně podpory by mohlo zůstat bez bydlení zhruba 10 tisíc uprchlíků. Podle dokumentu ministerstva práce, o němž informoval server Seznam Zprávy, by o dočasné bydlení mohlo přijít 38 tisíc až 50 tisíc lidí. Běžencům, kteří mohou pracovat, bude stát hradit nouzové ubytování pět měsíců. Poté si ho musí platit sami, nebo se musí přestěhovat.
Na krizový scénář se připravuje například Plzeň. Město postaví stan u Krajského asistenčního centra pomoci Ukrajině (KACPU), posílí výkon služby strážníků a je připraveno poskytnout nouzový nocleh až 50 lidem, řekla ve středu ČTK mluvčí města Eva Barborková po jednání primátora Romana Zarzyckého (ANO) s městskou policií a krizovým štábem.
„Naší naprostou prioritou je zajištění bezpečnosti. Nikoho nechceme nechat na ulici. Proto jsme se domluvili na zřízení stanu, ve kterém bude možné dočasně přečkat. Lidé v něm najdou vše pro základní hygienu,“ uvedl Zarzcycký. Nad rámec těchto opatření město jinou formu podpory nepřipravuje. „Jedná se o záležitost, kterou má řešit vláda. Ta opět zaspala a snaží se veškerou odpovědnost hodit na kraje a samosprávy,“ řekl primátor.
V Česku teď pracuje přes 100 tisíc uprchlíků. 90 procent z nich už platí odvody, oznámil Jurečka
Také Plzeňský kraj se připravuje na dopady změn v ubytování uprchlíků. Komunikuje s Plzní, kde je uprchlíků nejvíce. Podle hejtmana Rudolfa Špotáka (Piráti) je opět vidět obrovská nepřipravenost vlády, ministerstev a úřadů. „Od poloviny února víme, že tato situace přijde, ale není na to úplně připravený systém, úřady práce a další. Nedokážeme teď říci, kolik lidí nebude mít na komerční nájem a co se s těmi lidmi bude dít,“ uvedl.
Nevyloučil, že první červencové týdny budou „trochu hektičtější“. Kraj zejména posílí kapacity KACPU, které stále funguje třikrát v týdnu. „Rozjeli jsme informační kampaň, aby lidé nebyli překvapení, a uvidíme,“ uvedl Špoták. Podle hejtmana se může stát, že po 1. červenci skončí více lidí na ulici, protože si nebudou moct zaplatit bydlení, a proto pomůže také neziskový sektor a i zvýšené kontroly policie.
V kraji je podle hejtmana kolem 30 tisíc ukrajinských uprchlíků, téměř polovina v Plzni. „Zranitelných osob jsou tři až čtyři tisíce. Spousta zranitelných osob bydlí někde v soukromí a nežádá o dotované ubytování a jsou nezávislí na státu,“ uvedl. Kraj zprostředkovává dlouhodobě ubytování téměř pro 3000 uprchlíků. Zbylý počet do 30 tisíc žije v ubytovnách a bytech, kde platí komerční nájem.
Královéhradecký kraj se na začátek účinnosti novely připravoval od dubna. Postupně uzavřel nové smlouvy s poskytovateli ubytování pro uprchlíky a nyní má podle hejtmana Martina Červíčka (ODS) nasmlouváno dostatek kapacit pro ubytování těch nejohroženějších uprchlíků.
„Ještě do minulého týdne jsme ale čekali na případné změny a odeslali aktuální instrukce zhruba 70 ubytovatelům s tím, že od 1. července budeme doplácet ubytování pouze těm uprchlíkům, kteří jsou označení jako zranitelní, případně těm, kterým běží lhůta od udělení dočasné ochrany,“ řekl Červíček.
Jihomoravský kraj v současnosti neeviduje žádné ukrajinské uprchlíky, kterým by hrozilo, že nebudou mít od 1. července zajištěné ubytování. A nemělo by se stát, že se na správním území kraje nenajde volné lůžko pro uprchlíka, řekla ČTK krajská mluvčí Alena Knotková.
Podle mluvčí se kraj na změny platné k 1. červenci v souvislosti s novelou lex Ukrajina připravil. „Z ubytovacích zařízení, se kterými ze zákona musel Jihomoravský kraj k 30. červnu ukončit smluvní vztah – bylo jich 135 –, byli všichni ubytovaní uprchlíci mající nárok na státem hrazené ubytování přestěhováni do volných nasmlouvaných ubytovacích kapacit. Tedy v současné době Jihomoravský kraj neeviduje žádné uprchlíky, kterým by hrozilo, že nebudou k 1. červenci mít zajištěné ubytování,“ doplnila.
Jihomoravský kraj má podle ní nasmlouvánu dostatečnou ubytovací kapacitu, včetně velkokapacitních ubytovacích zařízení s cenou 100 až 180 korun za noc. Tam mohou přijít i uprchlíci – samoplátci nasměrovaní Centrem pro cizince JMK. „Jsme připraveni nabídnout ubytování i uprchlíkům přicházejícím z takzvaných solidárních domácností, které nebudou v ubytování uprchlíků pokračovat. Kolik to může být osob, však neví ani MPSV,“ uvedla mluvčí.
V tomto ohledu je podle ní třeba vzít v úvahu i prázdninové měsíce a uvolnění internátů středních škol, které kraj spravuje, a využít jejich ubytovací kapacity. „Nemělo by se tedy stát, že se na správním území Jihomoravského kraje nenajde volné lůžko pro uprchlíka, který bude, ne vlastní vinou, nucen opustit současné ubytování,“ dodala mluvčí.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist