Snaží se být udržitelné a zelené. Dvě obce z Valašska si za to vysloužily první místa v soutěži Zelená obec roku. „Přinejmenším na Moravě jsme byli první obec, která si pořídila kotelnu na dřevní štěpku a rozvedla teplovod po celé vesnici,“ říká Daniel Šenkeřík, starosta Hostětína, který se nachází v Chráněné krajinné oblasti Bílé Karpaty. Vesnice má také biologickou kořenovou čistírnu odpadních vod či fotovoltaickou elektrárnu. Ze soutěže Zelená obec roku si odnesla první cenu v kategorii Obec do tisíce obyvatel. 

Jen pár kilometrů od Hostětína leží Slavičín, více než šestitisícové město, které se stalo vítězem v kategorii Obec nad tisíc obyvatel. „Věnujeme se zadržování vody v krajině, výsadbě alejí a veřejné zeleně, budování nádrží na dešťovou vodu a máme také re-use centrum a kotelnu na biomasu, s níž vytápíme naše dvě sídliště,“ popisuje starosta Tomáš Chmela.

Do soutěže se mohla přihlásit jakákoliv obec z Česka, která se angažuje v environmentální oblasti, udržitelném fungování a má odpovědný postoj k životnímu prostředí. Vedle toho byla vyhlášena i speciální kategorie Sociální počin roku, v níž zvítězila obec Záměl.

Vítězové si rozdělili výhry v celkové výši 1,3 milionu korun a navíc získali poukaz na poradenskou konzultaci od ČSOB Advisory nebo EU Centra. Kompletní výsledky jsou dostupné na stránce www.zelenaobecroku.cz.

„V ČSOB dlouhodobě bereme potřebu vnímání zelených otázek, dopadů na klima a na společnost jako extrémně důležité, a proto jsme se rozhodli uspořádat tuto soutěž. Byly oceněny obce, které umí pracovat a fungovat způsobem, který dbá na ochranu životního prostředí,“ říká Ján Lučan, člen představenstva ČSOB zodpovědný za vztahové bankovnictví. Zelené projekty podle něj zároveň vytváří velice příjemné prostředí pro obyvatele i pro firmy, které v obcích působí. Očekává, že soutěž podpoří vznik nových šetrnějších projektů a ukáže možnosti jejich financování.

„Jsme rádi, že o první ročník soutěže Zelená obec roku je zájem. Přihlášku podaly obce z různých koutů České republiky. Velká část z nich v něčem opravdu vyniká, výběr mezi nimi tedy nebyl pro porotce lehký. V soutěži chceme pokračovat i v dalších letech, obce tak budou mít další příležitost získat ocenění,“ uvedl Jaroslav Mašek, šéfredaktor Hospodářských novin, které soutěž spoluorganizují a jsou jejím hlavním mediálním partnerem. „V nejbližší době o vítězích vyjdou v Hospodářských novinách reportáže, které pomohou inspirovat další města a vesnice. Čtenářům ještě více přiblíží úspěšné obecní projekty z oblasti ochrany životního prostředí, obnovitelné energie a udržitelnosti,“ dodává. 

Výsledky prvního ročníku soutěže Zelená obec roku

Obec do 1000 obyvatel

1. místo – Hostětín

2. místo – Krásná

3. místo – Záměl

Obec nad 1000 obyvatel

1. místo – Slavičín

2. místo – Litomyšl

3. místo – Chrudim


Sociální počin roku

Záměl

Cílem soutěže bylo vybrat obce, které mají v oblasti udržitelného fungování dlouhodobou vizi, snižují uhlíkovou stopu, zmírňují dopad na změnu klimatu, investují do ochrany životního prostředí, podporují biodiverzitu a aktivně zapojují občany.

Přihlášené obce hodnotila odborná porota složená z expertů na životní prostředí, osobností a zástupců firem a obcí. V porotě zasedl například ministr životního prostředí Petr Hladík, ekolog Martin Bursík nebo architektka Eva Jiřičná. Přihlašování do soutěže probíhalo v termínu od 22. března do 9. května přes jednoduchý formulář na webových stránkách www.zelenaobecroku.cz.

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist