Soud v úterý uložil bývalé novinářce a dezinformátorce Janě Peterkové dvouletý podmíněný trest za šíření poplašné zprávy v období koronavirové pandemie. Ženě stanovil tříletou zkušební dobu, ve které se musí chovat řádně. Odvolací senát tak rozhodl s vyloučením veřejnosti poté, co jednání v budově pražského městského soudu narušili příznivci Peterkové a jejich výtržnosti. 

Ti zaútočili na justiční stráž a vylomili dveře do jednací síně. Na odvolací jednání v kauze jich dorazily desítky. Zasahovat musela justiční stráž i policie, která dva muže zadržela. Jednoho ze soudu odvezla za asistence záchranářů. Odvolací senát musel jednání přerušit.

Odvolací jednání začalo bez účasti Peterkové. Do síně se dostalo pouze několik z příchozích. Zbytek lidí zůstal na chodbě a po příchodu bývalé novinářky začal narážet na dveře, až je vylomil. Podporovatelé Peterkové včetně aktivisty Pavla Zítka na chodbě skandovali hesla o gestapu a fašistickém státě.

V soudní síni se po odchodu senátu strhla potyčka. Lidé následně zůstali před síní a dožadovali se, aby policie propustila jednoho z podporovatelů Peterkové, proti kterému podle nich neoprávněně zasáhla. Tvrdili také, že použila nezákonně donucovací prostředky. Chodbu opustili po více něž hodině, kdy muže odvezla záchranná služba spolu s policisty.

Mluvčí pražské záchranné služby Jana Poštová řekla, že záchranáři ošetřili člověka zasaženého slzným plynem. Muže následně sanitka odvezla do nemocnice. Jeden z členů záchranářského týmu zůstává z preventivních důvodů na místě.

„Dvě osoby byly za použití donucovacích prostředků omezeny na osobní svobodě. Nyní je situace na místě pod kontrolou a v klidu,“ uvedla policie na Twiteru krátce před 14:30. Mluvčí Jan Rybanský řekl, že policisté dostali zhruba ve 13:00 na linku 158 hlášení, že se zhruba 80 lidí snaží narušit soudní jednání.

Podle Peterkové soud dostatečně nezajistil, aby líčení proběhlo v klidu. „Přesto že jsem v neschopnosti, jsem se k soudu dostavila a chtěla jsem se obhájit, bylo mi to znemožněno, protože to nezajistil soud, policie ani justiční stráž,“ řekla novinářům. Policisté podle ní neumožnili, aby se k zadrženému a zraněnému muži dostal jeho advokát. Proto také lidé následně hodinu demonstrovali před soudní síní.

Peterková dále uvedla, že podá návrh na odročení jednání, a zopakovala, že se cítí nevinná. Příští jednání bude podle justiční stráže možná neveřejné.

Prvoinstanční soud uložil v únoru Peterkové za šíření poplašné zprávy dvouletý podmíněný trest s tříletou zkušební dobou. Žena ve videích, která v době koronavirové pandemie umístila na sociální sítě, mluvila o drastickém vyšetřování a léčení dětí v nemocnicích, nuceném očkování proti covidu-19 či o obsazení Česka vojsky NATO. Peterková u hlavního líčení vinu odmítla, proti rozhodnutí se na místě odvolala.

Šestačtyřicetiletá Peterková podle obžaloby v několika videozáznamech, které zveřejnila na sociálních sítích, rozšiřovala lživé poplašné zprávy. Uvedla například, že vojska NATO obsadí Česko a budou střílet na děti, které se budou chtít dostat na dětská hřiště. Prohlašovala také, že zastřelí každého, kdo se odmítne nechat odvést k očkování proti koronaviru, které bude povinné.

V jiných nahrávkách bývalá novinářka podle žalobce hovořila o tom, že senioři po vakcínách proti covidu-19 umírají, že v nemocnicích za úplatu leží zdraví lidé, nebo o drastických vyšetřeních dětí. Vládní představitele označila za fašisty.

Incidentem na Městském soudě v Praze se bude ve středu zabývat i vláda, uvedl ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS). Posoudí opatření, která zabrání opakování podobných situací.

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.