Soud v úterý uložil bývalé novinářce a dezinformátorce Janě Peterkové dvouletý podmíněný trest za šíření poplašné zprávy v období koronavirové pandemie. Ženě stanovil tříletou zkušební dobu, ve které se musí chovat řádně. Odvolací senát tak rozhodl s vyloučením veřejnosti poté, co jednání v budově pražského městského soudu narušili příznivci Peterkové a jejich výtržnosti. 

Ti zaútočili na justiční stráž a vylomili dveře do jednací síně. Na odvolací jednání v kauze jich dorazily desítky. Zasahovat musela justiční stráž i policie, která dva muže zadržela. Jednoho ze soudu odvezla za asistence záchranářů. Odvolací senát musel jednání přerušit.

Odvolací jednání začalo bez účasti Peterkové. Do síně se dostalo pouze několik z příchozích. Zbytek lidí zůstal na chodbě a po příchodu bývalé novinářky začal narážet na dveře, až je vylomil. Podporovatelé Peterkové včetně aktivisty Pavla Zítka na chodbě skandovali hesla o gestapu a fašistickém státě.

V soudní síni se po odchodu senátu strhla potyčka. Lidé následně zůstali před síní a dožadovali se, aby policie propustila jednoho z podporovatelů Peterkové, proti kterému podle nich neoprávněně zasáhla. Tvrdili také, že použila nezákonně donucovací prostředky. Chodbu opustili po více něž hodině, kdy muže odvezla záchranná služba spolu s policisty.

Mluvčí pražské záchranné služby Jana Poštová řekla, že záchranáři ošetřili člověka zasaženého slzným plynem. Muže následně sanitka odvezla do nemocnice. Jeden z členů záchranářského týmu zůstává z preventivních důvodů na místě.

„Dvě osoby byly za použití donucovacích prostředků omezeny na osobní svobodě. Nyní je situace na místě pod kontrolou a v klidu,“ uvedla policie na Twiteru krátce před 14:30. Mluvčí Jan Rybanský řekl, že policisté dostali zhruba ve 13:00 na linku 158 hlášení, že se zhruba 80 lidí snaží narušit soudní jednání.

Podle Peterkové soud dostatečně nezajistil, aby líčení proběhlo v klidu. „Přesto že jsem v neschopnosti, jsem se k soudu dostavila a chtěla jsem se obhájit, bylo mi to znemožněno, protože to nezajistil soud, policie ani justiční stráž,“ řekla novinářům. Policisté podle ní neumožnili, aby se k zadrženému a zraněnému muži dostal jeho advokát. Proto také lidé následně hodinu demonstrovali před soudní síní.

Peterková dále uvedla, že podá návrh na odročení jednání, a zopakovala, že se cítí nevinná. Příští jednání bude podle justiční stráže možná neveřejné.

Prvoinstanční soud uložil v únoru Peterkové za šíření poplašné zprávy dvouletý podmíněný trest s tříletou zkušební dobou. Žena ve videích, která v době koronavirové pandemie umístila na sociální sítě, mluvila o drastickém vyšetřování a léčení dětí v nemocnicích, nuceném očkování proti covidu-19 či o obsazení Česka vojsky NATO. Peterková u hlavního líčení vinu odmítla, proti rozhodnutí se na místě odvolala.

Šestačtyřicetiletá Peterková podle obžaloby v několika videozáznamech, které zveřejnila na sociálních sítích, rozšiřovala lživé poplašné zprávy. Uvedla například, že vojska NATO obsadí Česko a budou střílet na děti, které se budou chtít dostat na dětská hřiště. Prohlašovala také, že zastřelí každého, kdo se odmítne nechat odvést k očkování proti koronaviru, které bude povinné.

V jiných nahrávkách bývalá novinářka podle žalobce hovořila o tom, že senioři po vakcínách proti covidu-19 umírají, že v nemocnicích za úplatu leží zdraví lidé, nebo o drastických vyšetřeních dětí. Vládní představitele označila za fašisty.

Incidentem na Městském soudě v Praze se bude ve středu zabývat i vláda, uvedl ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS). Posoudí opatření, která zabrání opakování podobných situací.

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist