Spisovatel, překladatel a někdejší diplomat Michael Žantovský v pondělí oznámil, že od 1. června končí v Knihovně Václava Havla. Instituci, která se stará o myšlenkový, literární a politický odkaz dramatika a bývalého prezidenta Václava Havla, vedl od září 2015. Jaké bude jeho další působení nebo kdo by ho v čele knihovny měl nahradit, Žantovský zatím neuvedl. Knihovna v tiskové zprávě později sdělila, že mění svoji právní formu z obecně prospěšné společnosti na nadační fond.

„Knihovna Václava Havla byla založena v roce 2004 jako obecně prospěšná společnost. S ohledem na historický vývoj, zejména přijetí nového občanského zákoníku z roku 2012, se tato právní forma jeví jako překonaná. Proto zakladatelé knihovny rozhodli k 1. červnu 2023 o změně právní formy na nadační fond,“ řekl ČTK za knihovnu Pavel Hájek. Funkce ředitele s odchodem Žantovského nezaniká, bude se o ní diskutovat po 1. červnu.

„Po téměř osmi letech se 1. června rozloučím s Knihovnou Václava Havla. Jsem vděčný, že jsem se mohl podílet na té vzrušující jízdě a smysluplné práci. Děkuji všem, kteří mě v ní podporovali a pomáhali tak uchovávat, šířit a hájit neocenitelný odkaz bojovníka za lidská práva, dramatika a esejisty a československého a českého prezidenta. Těším se, že se s mnohými z vás budu setkávat a spolupracovat i v budoucnosti,“ napsal na Facebooku knihovny Žantovský. Na dotaz ČTK později odpověděl, že k transformaci Knihovny Václava Havla vyjde v nejbližších dnech společná tisková zpráva. „Poté rád zodpovím i další otázky,“ dodal.

Knihovna Václava Havla byla založena v roce 2004 po Havlově odchodu z prezidentského úřadu po vzoru podobných institucí v USA. Sbírá rozličné materiály o Havlovi, vydává publikace, pořádá veřejné akce. Nabízí několik desítek titulů přibližujících život a dílo Havla, jeho rodiny a přátel.

Činnost knihovny, která sídlí v Ostrovní ulici na pražském Starém Městě, podporuje Nadace Zdeňka a Michaely Bakalových. Členy správní rady, která na instituci dohlíží a jmenuje jejího ředitele, jsou Dagmar Havlová, Michaela Bakala, Gabriel Eichler, Božena Jirků, Martin Palouš, Milan Šimečka a Jacques Rupnik.

Žantovský, který se narodil 3. ledna 1949 v Praze, vystudoval psychologii na Karlově univerzitě. Do roku 1980 pracoval jako vědecký pracovník ve Výzkumném ústavu psychiatrickém v Praze, poté se živil na volné noze jako překladatel, tlumočník a publicista. Přeložil do češtiny více než 50 děl moderní angloamerické prózy, poezie a dramatu. Přispíval do samizdatového tisku, od roku 1988 byl pražským dopisovatelem agentury Reuters. Napsal též knihu o životě a díle Woodyho Allena, je autorem písňových textů pro Pavla Bobka, Petra Nováka, Karla Zicha a řadu dalších hudebníků. Je autorem Havlova životopisu, který vyšel v češtině, angličtině a dalších jazycích, a dalších knih.

V listopadu 1989 byl Žantovský u zrodu Občanského fóra a stal se jeho mluvčím. Od ledna 1990 do konce července 1992 byl mluvčím a poradcem prezidenta Václava Havla. V roce 1996 vstoupil do Občanské demokratické aliance (ODA) a dvakrát byl krátce i předsedou této strany. V letech 1996 až 2002 byl za ODA senátorem.

Od roku 1992 Žantovský působil pět let jako velvyslanec v USA, později vedl zastupitelský úřad v Izraeli a ve Velké Británii. V roce 2015 se stal ředitelem Knihovny Václava Havla.

Letos na jaře vydal novou knihu S prominutím řečeno, v němž s nadsázkou líčí zážitky se slavnými a mocnými osobnostmi. Nedávno se stal jedním ze zahraničněpolitických poradců prezidenta Petra Pavla.

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist