Plán české vlády, která chce v rámci konsolidačního balíčku zvýšit sazbu DPH na prodej novin z 10 na 21 procent, se nelíbí nejen české Unii vydavatelů a Evropské asociaci vydavatelů novin. Nyní se proti němu ohradila i Světová asociace vydavatelů zpravodajství WAN-IFRA. Premiéru Petru Fialovi a ministru kultury Martinu Baxovi zaslala otevřený dopis, ve kterém nad návrhem vyjadřuje znepokojení a vládu vyzývá k tomu, aby noviny i časopisy přeřadila do nulové sazby, stejně jako to plánuje u knih. 

„Taková opatření jsou známá v zemích s autoritářskými režimy. Pro Českou republiku, národ vysoce respektovaný pro své demokratické a sociální hodnoty, by to byl bezprecedentní krok zpět,“ hodnotí návrh v dopise generální ředitel WAN-IFRA Vincent Peyrégne. Zároveň varuje, že vyšší zdanění novin by mohlo vést k ještě většímu rozmachu dezinformací. „Z pohledu mnohaleté zkušenosti můžeme bez váhání konstatovat, že iniciativa vlády ČR zhorší situaci vydavatelů a sníží dostupnost tisku jako zdroje kvalitních a profesionálních informací pro české občany,“ píše Peyrégne s tím, že Česko může vytvořit „dramatický precedens pro ostatní země, které by mohly být v pokušení následovat váš příklad“.

Ke stejnému kroku jako WAN-IFRA, tedy k zařazení novin a časopisů do nulové sazby DPH, vládu už dříve vyzvala česká Unie vydavatelů. Později se k ní přidaly i evropské vydavatelské asociace EMMA a ENPA, podle kterých by byl daňový přínos opatření velmi nízký. „Více než dvojnásobné zvýšení sazby DPH u novin povede k výraznému zvýšení jejich ceny a jednoznačně způsobí snížení dostupnosti novin a časopisů pro občany ČR. Domníváme se, že finanční přínos tohoto zvýšení sazeb pro státní rozpočet by byl v případě prodejů periodického tisku nepatrný,“ stojí v otevřeném dopise, který zaslaly premiéru Petru Fialovi. 

Celé znění otevřeného dopisu v češtině

Celé znění otevřeného dopisu v angličtině

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist