Etická komise Národohospodářské fakulty Vysoké školy ekonomické (VŠE) v Praze dospěla k závěru, že děkan fakulty Miroslav Ševčík svým chováním neporušil etický kodex VŠE. Situací se komise zabývala na podnět rektora Petra Dvořáka, který chce Ševčíka z vedení fakulty odvolat. Tvrdí, že děkan dlouhodobě poškozuje dobré jméno školy. Etická komise fakulty naopak kritizovala počínání rektora i předsedkyně Etické komise VŠE Lucie Andreisové. O stanovisku komise v pondělí ČTK informoval tiskový tajemník fakulty Daniel Váňa.

Rektor Ševčíkovi vytýká, že se několikrát účastnil protivládních shromáždění a na některých vystoupil s projevem. Média děkana zachytila i na březnové protivládní demonstraci Česko proti bídě a na následném protestu u Národního muzea v Praze, kde musela zasahovat policie. Ševčík trvá na tom, že nejsou důvody, aby v čele fakulty skončil. Tvrdí, že u muzea se ocitl náhodou a pouze tam pomáhal zraněnému člověku.

Členové fakultní etické komise uvedli, že aktivity, které rektor Dvořák vytýká Ševčíkovi, děkan uskutečnil mimo výkon své funkce, ve svém volném čase a v řadě případů také s výslovným uvedením, že nevystupuje ani za fakultu, ani za univerzitu. Žádné z kritizovaných vyjádření navíc nepronesl na půdě VŠE. Nemohl tedy porušit bod etického kodexu, podle něhož člen akademické obce i zaměstnanec VŠE „zachovává při své práci a studiu vysoký standard dodržování mravních principů a etických zásad“.

Obdobně podle etické komise Ševčík nemohl porušit ani další ustanovení kodexu, podle něhož člen akademické obce VŠE „dbá na upevňování vážnosti a dobrého jména VŠE a svou činností i chováním se snaží k němu přispívat“. Podle členů komise je otázkou, co konkrétně tato ustanovení znamenají a jaká jsou pro ně kritéria. Poukázali také na to, že etický kodex VŠE má jen doporučující charakter a nemá povahu vnitřního předpisu univerzity. Pozastavili se nad tím, že rektor žádá Etickou komisi VŠE o stanovisko až nyní.

Fakultní akademický senát v dubnu děkana Ševčíka neodvolal. Dvořák mu proto nyní předloží svůj návrh na odvolání Ševčíka, až poté bude o návrhu rozhodovat celouniverzitní akademický senát. Kdy budou akademické senáty o věci jednat, ale zatím není jasné.

Podle zákona o vysokých školách může rektor univerzity odvolat děkana z vlastního podnětu v případě, kdy děkan závažným způsobem neplní své povinnosti nebo závažným způsobem poškozuje zájem vysoké školy nebo fakulty. Podmínkou je předcházející vyjádření akademického senátu fakulty a souhlas akademického senátu veřejné vysoké školy.

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.