V případu veřejných zakázek Ředitelství silnic a dálnic ČR (ŘSD) bylo obviněno 21 lidí a 11 firem, sedm lidí policie zadržela. V tiskové zprávě to uvedl žalobce Vrchního státního zastupitelství v Praze Tomáš Minx. Policisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) zasahovali v centrále ŘSD na pražském Kačerově a na dalších místech v Česku v úterý. Podle Minxe jsou obvinění podezřelí ze zjednání výhody při zadávání veřejných zakázek a pletich při zadávání zakázek. Ministr dopravy Martin Kupka (ODS) v úterý uvedl, že se zásah netýká aktuální činnosti ŘSD ani nikoho ze současného vrcholového managementu.

„Státní zástupce VSZ v Praze vykonává dozor v trestní věci vedené NCOZ pro podezření z trestné činnosti organizované zločinecké skupiny působící v procesu zadávání veřejných zakázek ŘSD, zaměřené na páchání trestných činů zjednání výhody při zadání veřejné zakázky, při veřejné soutěži a veřejné dražbě a pletichy při zadání veřejné zakázky a veřejné soutěži,“ uvedl v úterý Minx. Později doplnil počty obviněných a zadržených.

Vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová řekla České televizi (ČT), že se v případu jedná o více veřejných zakázek, podle ní se jednalo o systémovou záležitost. Otázku, zda bude na zadržené podán návrh na vzetí do vazby, označila za předčasnou.

Lidovky.cz s odkazem na svůj zdroj uvedly, že organizovaná skupina sestávala z dnes už bývalých zaměstnanců ŘSD a skupiny dodavatelů, kteří si mezi sebou domlouvali přidělování zakázek. Podle webu jde o zakázky na údržbu silnic za 300 milionů korun. V případu nebyl obviněn nikdo ze současného vrcholného vedení ŘSD, uvedl server. Na zásah v centrále ŘSD upozornil Deník N, serveru to potvrdil ministr dopravy Kupka.

Protikorupční organizace Transparency International (TI) v tiskové zprávě uvedla, že kauzu dlouhodobě sleduje, identifikovala v její souvislosti řadu korupčních rizik a rovněž na ně upozornila. „Problematických oblastí v rámci veřejných zakázek v této souvislosti byla celá řada. Většina z nich, které TI řešila a na které upozornila, se týkala zakázek malého rozsahu a obcházení limitů. Podezření na porušování zákona a podezření z korupce v případech dopravního značení nebo oprav svodidel bylo velmi bezprostřední,“ uvedl právník a člen Správní rady české kanceláře TI Petr Leyer. Doplnil, že TI se na tehdejšího ministra dopravy Karla Havlíčka (ANO) a dále na orgány činné v trestním řízení obrátila před třemi lety.

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist