V případu veřejných zakázek Ředitelství silnic a dálnic ČR (ŘSD) bylo obviněno 21 lidí a 11 firem, sedm lidí policie zadržela. V tiskové zprávě to uvedl žalobce Vrchního státního zastupitelství v Praze Tomáš Minx. Policisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) zasahovali v centrále ŘSD na pražském Kačerově a na dalších místech v Česku v úterý. Podle Minxe jsou obvinění podezřelí ze zjednání výhody při zadávání veřejných zakázek a pletich při zadávání zakázek. Ministr dopravy Martin Kupka (ODS) v úterý uvedl, že se zásah netýká aktuální činnosti ŘSD ani nikoho ze současného vrcholového managementu.

„Státní zástupce VSZ v Praze vykonává dozor v trestní věci vedené NCOZ pro podezření z trestné činnosti organizované zločinecké skupiny působící v procesu zadávání veřejných zakázek ŘSD, zaměřené na páchání trestných činů zjednání výhody při zadání veřejné zakázky, při veřejné soutěži a veřejné dražbě a pletichy při zadání veřejné zakázky a veřejné soutěži,“ uvedl v úterý Minx. Později doplnil počty obviněných a zadržených.

Vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová řekla České televizi (ČT), že se v případu jedná o více veřejných zakázek, podle ní se jednalo o systémovou záležitost. Otázku, zda bude na zadržené podán návrh na vzetí do vazby, označila za předčasnou.

Lidovky.cz s odkazem na svůj zdroj uvedly, že organizovaná skupina sestávala z dnes už bývalých zaměstnanců ŘSD a skupiny dodavatelů, kteří si mezi sebou domlouvali přidělování zakázek. Podle webu jde o zakázky na údržbu silnic za 300 milionů korun. V případu nebyl obviněn nikdo ze současného vrcholného vedení ŘSD, uvedl server. Na zásah v centrále ŘSD upozornil Deník N, serveru to potvrdil ministr dopravy Kupka.

Protikorupční organizace Transparency International (TI) v tiskové zprávě uvedla, že kauzu dlouhodobě sleduje, identifikovala v její souvislosti řadu korupčních rizik a rovněž na ně upozornila. „Problematických oblastí v rámci veřejných zakázek v této souvislosti byla celá řada. Většina z nich, které TI řešila a na které upozornila, se týkala zakázek malého rozsahu a obcházení limitů. Podezření na porušování zákona a podezření z korupce v případech dopravního značení nebo oprav svodidel bylo velmi bezprostřední,“ uvedl právník a člen Správní rady české kanceláře TI Petr Leyer. Doplnil, že TI se na tehdejšího ministra dopravy Karla Havlíčka (ANO) a dále na orgány činné v trestním řízení obrátila před třemi lety.

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.