Bezpečnostní informační služba (BIS) v roce 2021 odhalila rozsáhlé korupční jednání na ministerstvu zemědělství (MZe), což loni na přelomu března a dubna vyústilo v zásah policie přímo na ministerstvu. ČTK to v pondělí sdělil mluvčí kontrarozvědky Ladislav Šticha. BIS se rozhodla o případu informovat v tiskové zprávě, protože v těchto dnech zaznamenala únik účelově zmanipulovaných informací z vyšetřování. Server Seznam Zprávy loni napsal, že policie zadržela tři lidi kvůli korupci při IT zakázkách.

BIS uvedla, že se operativnímu prověřování možné korupce na ministerstvu zemědělství věnovala od roku 2020 v rámci své zákonné povinnosti chránit významné ekonomické zájmy státu. „V roce 2020 získala BIS první informace týkající se podezření, že na ministerstvu zemědělství tehdy řízeném ministrem Miroslavem Tomanem (ČSSD) může docházet ke korupčním aktivitám, které souvisely s IT projekty ministerstva,“ uvedla kontrarozvědka.

BIS se postupně podařilo detailně zmapovat a rozkrýt, kdo a jakým způsobem se na korupčním jednání podílel. Informace v souladu se zákonem předala oprávněným adresátům. „Následné policejní vyšetřování vyústilo v březnu 2022 v zásah policie přímo na ministerstvu zemědělství a v bytech zadržených,“ doplnila BIS.

Server Seznam Zprávy loni v květnu napsal, že policisté zadrželi tři lidi z nejbližšího okolí ministra a hotovost v řádu desítek milionů korun. Tomanovi sebrali vyšetřovatelé podle zjištění serveru přibližně 20 milionů korun objevených při domovní prohlídce. Tehdejší státní tajemník Jan Sixta měl v trezoru v kanceláři na ministerstvu 250 tisíc korun, u šéfa ministerského IT Olega Blaška detektivové našli obdobnou částku, uvedl server s tím, že policisté pokládají peníze za úplatky za zmanipulované IT zakázky.

BIS doplnila, že policejní vyšetřování pokračuje pod dozorem vrchního státního zastupitelství. „Vzhledem k tomu nemůžeme sdělit další bližší informace. BIS bude další postup týkající se cílených úniků informací koordinovat s orgány činnými v trestním řízení,“ uvedla.

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.