Piráti jsou připraveni sestavit příští rok vlastní kandidátky ve všech krajích, nevylučují ani koalice. Záležet bude na rozhodnutí dané krajské organizace, řekl na sobotním Celostátním fóru Pirátů v Liberci předseda strany Ivan Bartoš. Na následující období se také Piráti budou držet stále stejných témat – prosazování práva na svobodné šíření informací a ochranu soukromí.

V posledních volbách do krajských zastupitelstev kandidovali Piráti ve všech krajích, v Olomouckém v koalici se Starosty a nezávislými (STAN). Aktuálně jsou Piráti součástí vedení v devíti krajích. 

„Třeba od komunálních voleb v Olomouci nám dobře funguje spolupráce se starosty a pokud se krajská organizace rozhodne, budou kandidovat v koalici. Rozhoduje o tom členská základna,“ doplnil Bartoš. Vedení strany podle něj zasahovat nebude. Republikový výbor má sice možnost zasáhnout do kandidátky, pokud by tam byl nějaký problematický člověk, dělá to ale minimálně. „Jak procházíme politickým životem a Piráti už tu jsou 14. rok, tak se učíme i ze svých chyb,“ dodal.

Jak budou kandidáty v krajích vypadat, nebude podle Bartoše záležet jen na Pirátech, ale bude to záležet na vůli dalších subjektů spolupracovat v jednotlivých krajích. Stejně jako v minulých volbách budou kandidátky otevřené i nečlenům strany nebo lidem z jiných uskupení. „Nedívám se na to pouze pohledem celostátních stran, ale je spousta zajímavých lokálních i krajských uskupení, která mají tah na branku a to je, myslím, zajímavá varianta pro krajské volby,“ dodal.

Premiér a předseda ODS Petr Fiala, který se fóra též účastnil, označil Piráty za významnou část vládní pětikoalice, kteří jsou navzdory názorovým rozdílům partnery v boji proti populistickým řešením krizí. K pokračujícímu spojenectví vyzvali Piráty také vicepremiér a předseda STAN Vít Rakušan a předsedkyně Sněmovny a TOP 09 Markéta Pekarová Adamová. Spolupráci s Piráty ocenil vicepremiér a předseda KDU-ČSL Marian Jurečka.

Koaliční spolupráci s Piráty označil premiér za „skutečné partnerství“, i když se v řadě názorů vládní strany liší. „Naše rozdíly se dají obrátit ve výhodu, pokud se dokážeme respektovat a vzájemně doplňovat,“ řekl Fiala. Věří v to, že se v koalici podaří zachovat atmosféru důvěry a spolupráce a že strany zůstanou spojenci pro prosazení nutných reforem veřejných financí a důchodů.

Podobně Pekarová Adamová na videozáznamu poukázala na potřebu zůstat v koalici „semknutí, jednotní, veřejné srozumitelní“ a „nevyklízet pole těm, kteří smýšlejí radikálně a extremisticky nebo jsou populističtí“. Poprosila Piráty o podporu pro nepopulární, ale nutná opatření, aby se obnovila udržitelnost veřejných financí a penzí nebo zajistila dostupnost bydlení.

Rakušan ve videozdravici uvedl, že Piráti a Starostové jsou liberálnější, a jsou si proto bližší než partneři ze stran koalice Spolu, tedy ODS, TOP 09 a KDU-ČSL. „Stále nás toho víc spojuje než rozděluje,“ uvedl Rakušan. Připustil, že se nepovedlo překonat některé důsledky toho, že Starostové z předloňského volebního spojenectví s Piráty získali preferenčními hlasy více poslanců.

Českou republiku čeká supervolební rok, kdy se budou volit nejen nová krajská zastupitelstva, ale také třetina senátorů a zástupci Česka do Evropského parlamentu. Svůj post v Senátu bude obhajovat Lukáš Wagenknecht z obvodu 23 – Pardubice, který byl jediným pirátským senátorem zvoleným v roce 2018 z 12 kandidátů strany. Samostatnou kandidátku postaví Piráti i do Evropského parlamentu, v současné době mají z 21 českých zástupců tři, jsou členy frakce Zelených.

„Témata, která zvedáme na evropské úrovni, jsou progresivní, proevropská. Role liberálních progresivních stran, mezi které Piráti patří, je velmi důležitá i na evropském poli. Naše témata bylo vidět i v předsednictví České republiky, ať už to byla čistá energetika, moderní společnost, která investuje do vzdělání, ale také třeba otázky lidského soukromí v oblasti digitalizace a boj s dezinformacemi ve světě internetu,“ dodal Bartoš.

Programové cíle Pirátů se zatím v jejich stanovách aktualizovat nebudou. K přijetí aspoň jedné ze změn chybělo na celostátním fóru strany pět souhlasných hlasů. Prvořadým cílem strany tak i po 14 letech ve stanovách zůstává prosazování práva na svobodné šíření informací a ochrana soukromí.