Státní zástupce obžaloval učitelku základní školy z Prahy 6, podle něj spáchala trestný čin, když před žáky při vyučování obhajovala válečnou agresi Ruska na Ukrajině. Na dotaz ČTK to odpověděl sdělil mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze Aleš Cimbala. Za přečin popírání, zpochybňování, schvalování a ospravedlňování genocidia hrozí podle trestního zákoníku půl roku až tři roky vězení.

"Při hodině českého jazyka žákům osmé třídy sdělovala svůj výklad současné situace na Ukrajině, respektive v rámci tohoto svého výkladu určeného žákům zpochybňovala a popírala či se snažila ospravedlnit válečné zločiny proti míru, kterých se dopustila Ruská federace do dne 5. dubna 2022 v souvislosti s vyvoláním válečného konfliktu při napadení jiného suverénního státu," popsal Cimbala.

"Na základě provedeného dokazovaní bylo v předmětné věci nutné přijmout závěr, že obžalovaná se nedopustila pouze obecných projevů podpory, ale proaktivně předkládala taková tvrzení, kterými válečnou agresi ospravedlňovala ve smyslu toho, že se jedná o ospravedlnitelný nástroj či omluvitelný způsob řešení v té době panující situace," doplnil mluvčí.

Učitelka ze Základní školy Na Dlouhém lánu podle dřívějších informací médií při hodině slohu tvrdila, že v Kyjevě se nic neděje. Když osmáci namítali, že ve zprávách České televize viděli hořící město, řekla jim, že veřejnoprávní televize je zaujatá. V médiích pak vysvětlovala, že si při diskusi s dětmi uvědomila, že mají jen kusé informace, a chtěla, aby se dozvěděly víc. Žáci z hodiny pořídili nahrávku, za což učitelka požadovala potrestání autora. Škola dala češtinářce po incidentu výpověď.

Státní zástupce Obvodního státního zastupitelství pro Prahu 6 podal obžalobu ve středu. O kauze bude rozhodovat Obvodní soud pro Prahu 6.

"Z důvodu prevence si dovoluji zopakovat, že byť svoboda projevu představuje jednu ze základních lidských svobod, tak i toto právo má své zákonné mantinely, při jejichž překročení může být dovozena na základě ustanovení trestního zákoníku i trestní odpovědnost konkrétních osob," uzavřel Cimbala.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist