Nadace rodiny Kellnerovy (The Kellner Family Foundation) dá 500 milionů korun na vybudování a provoz výzkumného a diagnostického onkologického centra ve Fakultní nemocnici Motol v Praze. Ministerstvo zdravotnictví přidá 240 milionů korun na nákup přístrojů a vnitřního vybavení. Projekt byl ve středu představen na tiskové konferenci ve vládní Kramářově vile. Bude součástí projektu Motolského onkologického centra, které se má vybudovat za 4,5 miliardy korun z Národního plánu obnovy financovaného EU. Hotovo má být v březnu 2026.
„Bude se zde provádět základní výzkum, který povede k novým lékům,“ uvedl ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09). Veškeré objevy pak podle něj budou kompletně ve vlastnictví ČR. Pracovat se bude i na personalizovaných lécích vyráběných na míru konkrétním pacientům, což je současný trend léčby rakoviny.
Podle ředitele Fakultní nemocnice v Motole Miloslava Ludvíka je ve špičkových onkologických centrech po světě propojení s výzkumem běžné. Nadace se podle něj zavazuje, že bude po čtyři roky provoz dotovat 50 miliony korun ročně. „Dovolí nám to vypisovat granty i pro špičkové vědecké kapacity světového formátu, které na sebe zase naopak vážou další granty,“ uvedl. Na samotné vybudování centra půjde od nadace 300 milionů. Součástí dohody je i to, že centrum bude v názvu mít jméno Petra Kellnera, někdejšího nejbohatšího Čecha, který zemřel v roce 2021.
Vlčkovi ukázali nový dětský hospic na Cibulce. Zatím jako procházku ve virtuální realitě
„Onkologický výzkum, respektive hledání léku nové generace proti některým typům rakoviny byla Petrova srdeční věc,“ uvedla v tiskové zprávě předsedkyně správní rady nadace a vdova po Kellnerovi Renáta Kellnerová. Do společnosti Sotio, která se výzkumu věnuje přes deset let, podle Kellnerové investovala společnost PPF desítky miliard korun.
V Česku je pro léčbu rakoviny síť komplexních onkologických center (KOC) a dvě národní onkologická centra tvořená pracovišti v Praze a Brně. KOC dosud chybí v Karlovarském kraji. Podle Válka se s jeho vznikem počítá a spadat bude pod centrum v Plzni. Nové centrum v Motole bude podle Ludvíka v běžných diagnózách primárně určeno pro Prahu a Středočeský kraj, v těch vzácnějších diagnózách pro celé Česko.
Podle Válka je třeba se soustředit stále více na prevenci vzniku nádorů, které jsou stále druhou nejčastější příčinou úmrtí, nebo jejich odhalení v době, kdy jsou dobře vyléčitelné. Rozšiřovat chce proto takzvané screeningy, tedy pravidelná preventivní vyšetření osob v rizikovém věku nebo skupině. V současné době jsou zaměřeny na rakovinu prsu, děložního hrdla a tlustého střeva, u současných a bývalých kuřáků navíc na rakovinu plic. Od příštího roku by se měl pilotně spustit i záchyt rakoviny prostaty.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist