Bývalý prezident Miloš Zeman bude mít kancelář v Jaselské ulici v pražských Dejvicích, uvedl dnes Deník N. Spolek Přátelé Miloše Zemana si ji pronajal od pražského arcibiskupství. Zeman se minulý měsíc po odchodu z prezidentské funkce přestěhoval do svého nového domu v Lánech nedaleko Prahy. Před koncem mandátu řekl, že kancelář si otevře od května a bude do ní jezdit zhruba jednou týdně. Asistentku mu má dělat manželka Ivana.

Mluvčí pražského arcibiskupství Jiří Prinz Deníku N řekl, že byla podepsána smlouva se spolkem Přátelé Miloše Zemana. Bude podle něj platit běžný tržní nájem, blíže částku neupřesnil. „Byt si převzal spolek Přátelé Miloše Zemana,“ uvedl Princ. Pronájem v Praze 6 potvrdil i Zemanův někdejší mluvčí Jiří Ovčáček.

Exprezidentův blízký spolupracovník Martin Nejedlý potvrdil serveru Seznam Zprávy, že Zeman má úřadovat jeden den v týdnu. „Když bude chtít jet za přáteli ze svého spolku nebo za návštěvami, které ho požádají o schůzku, tak ji bude mít k dispozici,“ uvedl.

Dům podle výpisu z katastru nemovitostí patří společnosti XPlace Alfa, což je realitní kancelář založená arcibiskupstvím v roce 2021, uvedl Deník N. Firmu stoprocentně vlastní společnost Apasset, což je svěřenský fond arcibiskupství.

Zemanův spolek vznikl v roce 2008 z iniciativy jeho někdejšího spolupracovníka Miroslava Šloufa. Měl dostat někdejšího premiéra a předsedu ČSSD zpátky do politiky. V čele představenstva spolku je dosud bývalý kancléř Vratislav Mynář. V představenstvu sedí také Karel Srp nebo Miroslav Sklenář, který ale Deníku N řekl, že spolek opouští.

Zeman od státu pobírá rentu 50 tisíc korun měsíčně, dalších 50 tisíc dostává na provoz kanceláře a plat asistenta. Zároveň mu náleží důchod, podle exprezidenta ve výši zhruba 23 tisíc korun. Využívá také služební auto s řidičem a policejní ochranu.

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist