Bývalý prezident Miloš Zeman bude mít kancelář v Jaselské ulici v pražských Dejvicích, uvedl dnes Deník N. Spolek Přátelé Miloše Zemana si ji pronajal od pražského arcibiskupství. Zeman se minulý měsíc po odchodu z prezidentské funkce přestěhoval do svého nového domu v Lánech nedaleko Prahy. Před koncem mandátu řekl, že kancelář si otevře od května a bude do ní jezdit zhruba jednou týdně. Asistentku mu má dělat manželka Ivana.

Mluvčí pražského arcibiskupství Jiří Prinz Deníku N řekl, že byla podepsána smlouva se spolkem Přátelé Miloše Zemana. Bude podle něj platit běžný tržní nájem, blíže částku neupřesnil. „Byt si převzal spolek Přátelé Miloše Zemana,“ uvedl Princ. Pronájem v Praze 6 potvrdil i Zemanův někdejší mluvčí Jiří Ovčáček.

Exprezidentův blízký spolupracovník Martin Nejedlý potvrdil serveru Seznam Zprávy, že Zeman má úřadovat jeden den v týdnu. „Když bude chtít jet za přáteli ze svého spolku nebo za návštěvami, které ho požádají o schůzku, tak ji bude mít k dispozici,“ uvedl.

Dům podle výpisu z katastru nemovitostí patří společnosti XPlace Alfa, což je realitní kancelář založená arcibiskupstvím v roce 2021, uvedl Deník N. Firmu stoprocentně vlastní společnost Apasset, což je svěřenský fond arcibiskupství.

Zemanův spolek vznikl v roce 2008 z iniciativy jeho někdejšího spolupracovníka Miroslava Šloufa. Měl dostat někdejšího premiéra a předsedu ČSSD zpátky do politiky. V čele představenstva spolku je dosud bývalý kancléř Vratislav Mynář. V představenstvu sedí také Karel Srp nebo Miroslav Sklenář, který ale Deníku N řekl, že spolek opouští.

Zeman od státu pobírá rentu 50 tisíc korun měsíčně, dalších 50 tisíc dostává na provoz kanceláře a plat asistenta. Zároveň mu náleží důchod, podle exprezidenta ve výši zhruba 23 tisíc korun. Využívá také služební auto s řidičem a policejní ochranu.

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.