Kinský, který v pořadu Modrá krev představuje příběhy českých šlechticů i jejich sídel, tvrdí, že aristokratické kořeny v dnešním světě nemají v podstatě žádnou váhu. "Jsme normálními občany jako každý jiný, jenom máme určitou zodpovědnost vůči rodině, která prošla historií," vysvětluje v rozhovoru se Světlanou Witowskou. Odlišné to je podle něj pro příslušníky královských rodin - třeba té britské. "Nový král Karel III. to teď bude mít hodně těžké. Jsem ale přesvědčen, že monarchii udrží," dodává Kinský.
Podle příslušníka jednoho z nejznámějších českých šlechtických rodů by monarchie jako státní zřízení mohla fungovat i v Česku: "Měli jsme fůru příležitostí tou monarchií zůstat. Jenže jsme dělali vše pro to, abychom ji neměli," vysvětluje s tím, že kdyby nevznikla republika, českým králem by dnes byl Karel Habsburský-Lotrinský. "Jako pilot organizuje skupinu lidí, kteří vstupují do válečných konfliktů a ochraňují památky - třeba v Libyi nebo Iráku. Takže je to muž, který by z určitého pohledu byl asi neklidným králem," říká o něm Kinský.
C. K. perestrojka. Před 160 lety se u nás začala rodit občanská společnost
A proč je vůbec dokument Modrá krev v Česku tak úspěšný? "Představili jsme lidi, kteří se ničím nevyvyšují ani neodlišují od ostatních. Mají stejné starosti jako jiní, jenom jsou nositelé kusů historie. Sundali jsme je z jakéhosi piedestalu a ukázali, že ve všech případech jsou navíc podnikaví, laskaví a vstřícní," vysvětluje průvodce pořadem.
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist