Rektor Vysoké školy ekonomické (VŠE) Petr Dvořák v pondělí vyzval Miroslava Ševčíka k odstoupení z funkce děkana Národohospodářské fakulty. Podle Dvořáka poškozuje zájmy univerzity. Ševčík novinářům následně řekl, že podání rezignace zváží. Dvořák následně médiím řekl, že se s Ševčíkem domluvil na tom, že děkan rozhodnutí o rezignaci oznámí do úterý 14. března.

Ševčík se podle serveru Forum 24 v sobotu zapojil do pokusu odstranit ukrajinskou vlajku z Národního muzea. Děkan to v pondělí ve svém prohlášení odmítl.

„Sobotní akce má ten dopad, že poškozuje zájem vysoké školy. (...) Pokládám za nejvhodnější řešení, aby pan děkan ze své funkce odstoupil. A k tomu jsem ho i vyzval. Sdělil mi, že je to věc, kterou musí zvážit. A já jsem proto chtěl, aby mi své rozhodnutí oznámil do zítřka do rána (úterý 14. března),“ řekl Dvořák.

Rektor VŠE v pondělí dále řekl, že výzva k rezignaci není pouze vyústěním sobotní protivládní demonstrace Česko proti bídě, kterou svolala strana Právo Respekt Odbornost (PRO) a které se údajně Ševčík účastnil. Po jejím skončení byl podle fotografií serveru Forum 24 mezi těmi, kteří se pokusili násilím vniknout do Národního muzea a strhnout ukrajinskou vlajku.

Univerzita se v neděli od Ševčíkova vystupování na demonstraci distancovala a uvedla, že vystupování děkana je „za hranou“ dlouhodobě. Ševčík sdělil, že na demonstraci nevystupoval, pouze doprovázel muže zbitého policií, a výtky vedení VŠE proto nechápe.

„Prohlašuji, že jsem nechtěl jakkoli vstoupit do budovy Národního muzea ani strhávat jakékoli vlajky vyvěšené na ní. Důrazně se ohrazuji proti interpretaci mé přítomnosti na schodech Národního muzea v inkriminované době takovými úmysly,“ uvedl v pondělí ve svém prohlášení, které má ČTK k dispozici. Doplnil, že odsuzuje jakékoliv násilí a útok na Národní muzeum.

K odstoupení Ševčíka už dříve v pondělí vyzvala většina studentských členů akademického senátu VŠE. Studentští zástupci v samosprávném zastupitelském orgánu univerzity tak v pondělí učinili prostřednictvím otevřeného dopisu, který Ševčíkovi adresovali. Ševčíkovo veřejné vystupování podle nich není adekvátní funkci děkana, protože poškozuje dobré jméno vysoké školy. K výzvě se připojili také studenti a absolventi VŠE a někteří akademici.

„(Ševčíkovo) porušování pravidel stanovených jak v Etickém kodexu VŠE, tak v Morálně-etických zásadách vedoucích pracovníků VŠE stanovených rektorem univerzity nás (studentské senátory akademického senátu VŠE) nejen znepokojuje, ale považujeme to i za neakceptovatelné chování u vysoce postaveného akademika,“ uvedli členové akademického senátu VŠE z řad studentů.

Autoři výzvy označili Ševčíkovo chování za „kontroverzní a neetické“. Jednání děkana Národohospodářské fakulty VŠE podle nich poškozuje prestiž studia studentů a absolventů univerzity v očích veřejnosti. Výzvu k jeho rezignaci podepsalo do pondělí 13:30 kromě autorů otevřeného dopisu také šest akademiků, 336 studentů VŠE, 44 absolventů této vysoké školy a zástupci veřejnosti.

Případná možnost odvolání děkana rektorem je podle mluvčí VŠE Věry Koukalové kvůli vysokoškolskému zákonu problematická. „Senát Národohospodářské fakulty až na výjimky stojí za svým děkanem, takže oni sami ho neodvolají,“ řekla mluvčí. Případné odvolání děkana rektorem by podle ní bylo proti vysokoškolskému zákonu a mohlo by vést k soudní při.

Podle zákona o vysokých školách může rektor odvolat děkana z vlastního podnětu, a to pouze po předchozím vyjádření akademického senátu fakulty a se souhlasem akademického senátu veřejné vysoké školy v případě, kdy děkan závažným způsobem neplní své povinnosti nebo závažným způsobem poškozuje zájem vysoké školy nebo fakulty.

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.