Končící prezident Miloš Zeman udělil milost firmě, které prominul zbytek trestu zákazu plnění veřejných zakázek a účasti na veřejné soutěži. Na webu Hradu to uvedl prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Společnost nejmenoval, zmínil jen, že trest dostala za zločin zjednání výhody při zadání veřejné zakázky. O Zemanovu milost pro svou společnost usilovali například odboráři ze stavební firmy Metrostav, která byla odsouzená v kauze bývalého středočeského hejtmana Davida Ratha.

„Prezident republiky přihlédl k tomu, že trest nepříznivě dopadá především na zaměstnance dané společnosti, a tomu, že významnou část trestu omilostněná společnost již vykonala,“ sdělil Ovčáček. „Nejsem oprávněn konkretizovat,“ odpověděl na dotaz ČTK, zda se milost týká Metrostavu.

„V tuto chvíli k udělení milosti prezidentem České republiky právnické osobě nemáme žádné informace,“ uvedla na dotaz HN mluvčí Metrostavu Pavlína Mertl.

Největší česká stavební firma Metrostav dostala loni v červnu zákaz účasti ve veřejných soutěžích na tři roky a peněžitý trest deset milionů korun. Podle pravomocného rozsudku její manažeři slíbili hejtmanu Rathovi a jeho spolupracovníkům miliony korun za zmanipulované tendry ve středočeských nemocnicích.

Druhá firma, u níž by odpuštění trestu mohlo připadat v úvahu, je kladenská společnost Energie – stavební a báňská. Ta dostala tříletý trest za to, že se před několika lety domlouvala na zmanipulování dvousetmilionové zakázky v Lánské oboře, která spadá pod Kancelář prezidenta republiky. Zatímco hlavnímu aktérovi kauzy, řediteli Lánské obory Miloši Balákovi odsouzenému k tříletému vězení, dal prezident Miloš Zeman okamžitě milost, trest pro Energii stále platí.

Zeman o udělení milosti informoval den před skončením svého mandátu. Ani tato milost, stejně jako některé další, neodpovídá podmínkám, které si po nástupu do prezidentské funkce sám nastavil: tedy že milosti bude udělovat jen striktně omezenému okruhu humanitárních případů – pachatel nesměl mít na svědomí závažný trestný čin, musel mít závažné zdravotní problémy a zajištěné rodinné zázemí.

Udílení milostí převedl Zeman v prosinci 2013 na ministerstvo spravedlnosti, které žádosti posuzuje a Hradu předkládá jen ty, jež zmíněné podmínky splňují. Reakci ministra spravedlnosti Pavla Blažka (ODS) ČTK shání.

O tom, že odboráři z Metrostavu poslali loni v prosinci rovnou Zemanovi na Hrad žádost o milost, informoval počátkem letošního roku server Seznam Zprávy. Žadatelé v ní argumentovali tím, že Metrostav přijde kvůli zákazu zakázek o značnou část práce a bude propouštět. Předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula serveru potvrdil, že odboráře k tomuto kroku vyzval on. Tvrdil ale, že se s prezidentem, který je jeho dlouholetým přítelem, o udělení milosti nebavil.

Tato milost je dvacátá šestá, kterou Zeman za deset let svého působení na Hradě udělil. Amnestii na rozdíl od svých předchůdců nevyhlásil žádnou. Velkou pozornost vzbudilo udělení milosti pro odsouzeného dvojnásobného vraha Jiřího Kajínka, který si tak z doživotního trestu odpykal 23 let. Dalším kontroverzním krokem byla milost pro zmíněného šéfa Lánské obory Baláka. Kritiku vzbudilo i Zemanovo rozhodnutí z letošního ledna, kterým prominul zbytek zkušební doby manželce někdejšího premiéra Petra Nečase (ODS) odsouzené v kauze zneužití Vojenského zpravodajství.

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.