Kancléř prezidenta Vratislav Mynář se loni v prosinci neúspěšně pokusil vrátit šestimilionovou dotaci na dostavbu penzionu, kvůli níž je od začátku roku 2021 stíhán. Uvedl to v pátek server Deník N. Podle webu si za vrácení peněz kladl Mynář podmínku, že pak ministerstvo financí nebude v případu vystupovat jako poškozená strana. Ministerstvo se k situaci nechtělo vyjádřit. Také Mynář ani jeho advokát podle serveru informace nekomentovali. V minulosti Mynář opakovaně odmítl, že by spáchal trestný čin.

Evropskou dotaci na penzion v Osvětimanech na Uherskohradišťsku přidělil úřad Regionální rady regionu soudržnosti Střední Morava, který spravuje rozdělování části dotací EU, Mynářově firmě Clever Management. Po kontrole financování, při které narazil na pochybnosti, úřad požádal policii o prověření dotace. Clever Management podle úřadu v žádosti o dotaci v rozporu s instrukcemi neuvedl, že stavbu už dřív dotovalo ministerstvo školství. Policie pak v únoru 2021 obvinila Mynáře z trestného činu poškozování finančních zájmů Evropské unie. Podle Deníku N na konci loňského roku odeslal Clever Management ministerstvu pro místní rozvoj žádost, že chce dotaci vrátit.

„Clever Management navrhl, že by tu dotaci vrátil, nicméně jsou tam nějaké věci, které se týkají dalšího finančního vyrovnání, a proto o tom muselo rozhodnout také ministerstvo financí. Od nich jsme však nedostali kladné stanovisko, takže to nemůžeme vyřešit,“ řekl Deníku N ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš (Piráti).

Ministerstvo financí se k případu odmítlo vyjádřit. „Ministerstvo financí v tuto chvíli nebude situaci komentovat. Děkuji za pochopení,“ napsal serveru mluvčí Petr Habáň.

Podle serveru si společnost Clever Management pro vrácení dotace kladla podmínky. Jednou z nich podle Deníku N bylo to, že by se ministerstvo financí v daném trestním řízení nepřihlásilo jako poškozený. Mynář ani jeho advokát Lukáš Trojan se k tomu nevyjádřili. „V této věci jsem činný jako advokát. Musím tedy odkázat na zákonnou povinnost mlčenlivosti. Pokud bych byl mlčenlivosti zproštěn, rád se vyjádřím,“ napsal Deníku N.

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist