Zhruba 2000 lidí se v pondělí sešlo na Dominikánském náměstí v Brně na setkání s kandidátem na prezidenta a předsedou hnutí ANO Andrejem Babišem. ČTK to řekla mluvčí radnice Brno-střed Kateřina Dobešová. Asi 400 bylo odpůrců, kteří měli transparenty a hlasitě hlučeli, pískali na píšťalky a zvonili zvonky ještě před příchodem Babiše. Po jeho příchodu pokračovalo hlučení, přes které téměř nebyl slyšet Babišův projev. Babiš mluvil k občanům na mikrofon zpoza ochranky, která ho dělila od davu. Mezi skupinami podporovatelů a odpůrců vznikly strkanice, na místě se situaci snažil uklidnit antikonfliktní tým.

Ještě před příchodem Babiše promluvila k účastníkům akce poslankyně Alena Schillerová (ANO), která skandovala „Babiš na Hrad“. Odpůrci na to začali skandovat „Pavel na Hrad“, hlasitě pískali, zvonili na zvonky a zněl i zvuk podobný siréně. Lidé měli transparenty proti Babišovi, na kterých bylo psáno „Konec lží“, „Babiše do koše“, „Spojence nedáme“, ale také „Andreji, mír za koblihy nekoupíš“ nebo „Buďte prosím slušný chlap“. Transparenty proti Babišovi měli lidé i v oknech na náměstí, kde se opět objevilo „Babiše do koše“ nebo „Pavel na Hrad“.

Babiš přišel na náměstí po 15:30 a od prvních slov jeho projevu se spustil hlasitý pískot, který neustal do konce jeho řeči. Babiš uvedl, že všechna média včetně iDnes, který spravují Babišovy svěřenské fondy, podporují jeho protikandidáta Petra Pavla a dělají mu kampaň. Dále řekl, že bude nová totalita. K nedělnímu výroku, který Babiš uvedl v prezidentské debatě v České televizi ohledně pomoci Polsku při napadení, Babiš dnes v Brně řekl, že to byla provokace. Z jeho řeči vyplynulo, že má na mysli dotaz moderátora debaty. „Potom jsem to trošku pos..., protože jsem neřekl, že samozřejmě budeme plnit závazky NATO..... Každý se může splést a vy víte, že já na to mluvení moc nejsem,“ řekl Babiš svým příznivcům na mítinku.

Babiš v debatě uvedl, že by při napadení Polska nebo pobaltských republik neposlal napadené zemi na pomoc české vojáky a že je potřeba mluvit o míru. Na bývalého premiéra se za tento nedělní výrok v České televizi strhla kritika, jeho výroky vyvolaly nelibost v Polsku a v Pobaltí. Babiš později svůj výrok korigoval a v pondělí ČTK řekl, že kolektivní obranu Severoatlantické aliance (NATO) nikdy nezpochybnil. Jen si nechtěl představit, že by mohla vypuknout třetí světová válka.

Poté, co v pondělí v Brně Babiš přestal mluvit do mikrofonu, začal se lidem podepisovat, pod dozorem ochranky si s lidmi povídat a fotit a později se přesunul do většího stranu se zadní a boční zástěnou, kde se vydávalo jídlo. V této době už také postupně jeho příznivci odcházeli a skupina odpůrců ho prakticky obklopila a křičela na něj „Táhni z Brna“, „Estébák“ nebo také „Vyjmenuj planety“, což byla narážka na jeho neznalost planet sluneční soustavy při setkání se školáky. Někteří příznivci na místě dále setrvávali, stejně tak antikonfliktní tým. Celá akce skončila po 18:00. Babiš odešel do restaurace. Policie podle mluvčího Petra Valy nemusela v souvislosti s mítinkem řešit žádné narušení veřejného pořádku.

V pátek měl mítink v Brně Babišův protikandidát Petr Pavel. Na setkání s ním přišlo asi 8000 lidí, akce byla bez větších problémů.

Pavel v prvním kole voleb těsně zvítězil nad Babišem, když dostal podporu 35,4 procenta, Babiš měl 34,99 procenta. Druhé kolo prezidentských voleb začne v pátek.

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.