Přísně pracovně naladěný Petr Pavel, Andrej Babiš, který dorazil se zpožděním, i přes prohru pozitivní Danuše Nerudová a pesimistické štáby Pavla Fischera a Jaroslava Bašty. Jak to vypadalo ve volebních štábech jednotlivých kandidátů? Atmosféru popisují reportérky a reportéři HN.

Žádné šampaňské, žádné úsměvy, hlavně pracovně

Autor: Ondřej Leinert

Tým generála ve výslužbě Petra Pavla vše podřídil tomu, aby posílil jeho image muže, „který se nezakecá“. Do jeho volebního štábu v Business Hubu Opero kousek od Staroměstského náměstí nedorazily žádné celebrity ani podporovatelé. Oproti rozjuchané „flanelové“ atmosféře během pondělního setkání s podporovateli v Rock Café se do stísněných prostor Opera sotva vešli přítomní novináři.

„Ani šampaňské nemáme,“ říkala jedna z členek jeho týmu. „Přesně takto jsme to nechtěli,“ poznamenala pak, když se zrovna na velkoplošné obrazovce objevily záběry ze štábu Danuše Nerudové, kde stála prezidentská kandidátka v plném sálu v emotivním obklopení se svými podporovateli.

Pavel sice na místo dorazil velmi záhy, už 20 minut po 14. hodině a po sečtení prvních jednotek hlasů, jeho vystoupení však byla přesně naplánovaná. Ani o jedno navíc. A v duchu generálových vystoupení úsporná. První v 15:30, druhé v 16:30 – „Už máme pokyny od koordinátorky, že ho máme stáhnout a šetřit,“ zní krátce poté instrukce. I když o jeho postupu do druhého kola je rozhodnuto rychle, Pavlovi se to do poslední chvíle moc nechce komentovat.

„Na to, že jsem byl naprosto nezkušený s politikou, tak ten výsledek nebyl špatný,“ říká směrem k Babišovi, který mu ze svého štábu věnuje podstatně více vět. Výsledný dojem má podle Pavlova týmu být, že generál vnímá výsledek skromně a s pokorou. Že je teprve v poločasu voleb a pořád ho čeká hodně práce. Takže i štáb má vypadat pracovně. Stejně tak úsporný je servis: při příchodu je na stolech bábovka, pak se přidávají guláš a gnocchi. Filtrovaná káva je zdarma, espresso, latté a další za poplatek. „Do druhého kola už to ale přece jen bude větší,“ očekávají členové Pavlova týmu.

Volební štáb Petra Pavla během vyhlášení výsledků prvníha kola prezidentských voleb
Volební štáb Petra Pavla během vyhlášení výsledků prvního kola prezidentských voleb.
Foto: Honza Mudra
 
Zbývá vám ještě 70 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.

Související články