Po čtvrteční prezidentské debatě na televizi Nova, které se zúčastnili pouze tři hlavní favorité voleb, označil senátor a rovněž kandidát na prezidenta Pavel Fischer bývalého premiéra a předsedu hnutí ANO Andreje Babiše za toho, který v diskusi ostatní, tedy Petra Pavla a Danuši Nerudovou, „svým svěžím populismem systematicky válcoval“. Za svá slova na sociálních sítích sklidil kritiku, od Babiše naopak poděkování za podporu. „Děkuji, pane senátore, vážím si toho. Tím víc, že jsme soupeři,“ napsal expremiér.

Podle Fischera šlo o reakci na to, že na debatě byl přítomný pouze jeden zkušený politik – Andrej Babiš. „Narážel jsem na rozdělování osmi kandidátů podle preferencí,“ zdůvodnil HN Fischer, který debatoval s ostatními kandidáty Markem Hilšerem, Jaroslavem Baštou, Karlem Divišem a Tomášem Zimou také ve čtvrtek, ovšem zvlášť a dříve než zmínění tři favorité.

V příspěvku na sociálních sítích Fischer mimo jiné napsal, že v momentě, kdy došlo během druhé debaty na otázky kolem politických zkušeností, a to i zahraničních, neměli Pavel ani Nerudová co říct.

Podporu Babiše ovšem odmítl. „V textu jsem ho označil za populistu. Jsem a vždycky jsem byl odpůrcem chaotické a populistické politiky Andreje Babiše, vystupoval jsem proti nekalým záměrům jeho vlády aktivně v parlamentu a díky tomu s ním mám své zkušenosti. Rozhodně si nepřeji, aby byl zvolen prezidentem. V příspěvku jsem jen vyjádřil obavu, že svým laciným populismem mohl přesvědčit mnoho dosud nerozhodnutých voličů,“ dodal Fischer. 

V poslední debatě s kandidáty před zahájením 1. kola prezidentských voleb využil Fischer na Českém rozhlase příležitosti pro vysvětlení špatně pochopených výroků, přičemž svůj příspěvek označil za ironický. „Chci upřesnit, že Andreje Babiše nepodporuji. Podpořím každého, kdo proti němu bude. Ta manipulace je z jeho strany opravdu mimořádná,“ ohradil se Fischer.

Do politiky vstoupil senátor a diplomat Pavel Fischer (57) oznámením kandidatury na prezidenta v roce 2018. V prvním kole volby skončil na třetím místě, získal lehce přes 10 procent hlasů. Po neúspěchu v prezidentských volbách byl ve stejném roce zvolen jako nestraník do Senátu. 

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.