Andrej Babiš jde do prezidentských voleb zproštěný obžaloby z dotačního podvodu. Senát Městského soudu v Praze vedený Janem Šottem ho i s jeho někdejší poradkyní Janou Nagyovou zprostil obžaloby z padesátimilionového dotačního podvodu. 

„Nebylo prokázáno, že zneužili právo a účelově vytvořili Čapí hnízdo a hlavním důvodem bylo získání dotace,“ konstatoval Šott při odůvodnění verdiktu. Jím vedený senát došel totiž k tomu, že Babiš skutečně farmu chtěl převést na své rodinné příslušníky. Vynášení rozsudku trvalo víc než tři hodiny. Většinu doby soudce rekapituloval historii případu a popisoval dotační podmínky.

Babiš ani Nagyová se vyhlášení rozsudku nezúčastnili, přišli jen jejich advokáti. Babiš pak rozsudek okomentoval na Twitteru. Uvedl, že je rád, že justice je nezávislá. „Nevinen! Jsem velmi rád, že máme nezávislou justici a soud potvrdil, co jsem od začátku tvrdil. Že jsem nevinný a nic nezákonného jsem neudělal,“ napsal.

I když soudce Šott Babiše nakonec očistil, tak podle něj bývalý premiér lhal a řadu věcí neosvětlil.  U soudu ale evidentně nemluvili pravdu i někteří svědci. Těm – na rozdíl od Babiše – hrozí trestní stíhání. Je mezi nimi i finanční ředitelka Agrofertu Petra Procházková, na kterou podá soudce podnět policii pro podezření z křivé výpovědi. 

Zbývá vám ještě 90 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.