Právník Vladimír Chrástecký nebyl pověřen vedením státní Národní agentury pro komunikační a informační technologie (NAKIT). Šlo pouze o nominaci ze strany náměstka ministra vnitra Lukáše Koláříka. Pověření se mělo řešit ve středu. Ve středu však bude ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) hledat řešení situace s náměstky. V úterý to řekla mluvčí STAN Sára Beránková.

„Pan Chrástecký pověřen vedením NAKIT není, jde o nominaci ze strany pana náměstka Koláříka. Jeho pověření jsme měli řešit zítra, ale ve světle nejnovějších informací to nepovažuji za pravděpodobné,“ napsal Rakušan HN.

Server Neovlivní.cz v úterý napsal, že Chrástecký byl v minulosti pravomocně odsouzen za nadržování zlodějům. Ministr Rakušan řekl serveru, že o rozsudku nevěděl. Vicepremiér pro digitalizaci Ivan Bartoš (Piráti) uvedl, že o pověření Chrásteckého byl pouze pasivně informován a že ho osobně ani pracovně nezná.

V čele NAKIT, která by se měla příští rok na jaře transformovat pod novou Digitální informační agenturu, končí s koncem letošního roku Vladimír Dzurilla. Na místo ředitele mělo být zároveň vypsáno výběrové řízení. Bartoš uvedl, že Chrástecký dosud působil v NAKIT na pozici ředitele sekce legislativy a práva.

Chrástecký byl před devíti lety pravomocně odsouzen za nadržování zlodějům. Soud mu uložil osmnáctiměsíční podmíněný trest a pětiletý zákaz vykonávat vedoucí funkci v orgánech veřejné moci. Podle verdiktu se Chrástecký podílel na zmanipulování řízení o podnětech k podání stížností pro porušení zákona tak, že někdejší ministryně spravedlnosti Daniela Kovářová přerušila v červnu 2010 výkon trestu dvěma mužům odsouzeným k desetiletému vězení za krádež 74 milionů korun z auta bezpečnostní agentury. Nástupce Kovářové Jiří Pospíšil (ODS) vzal sice v srpnu 2010 stížnosti zpět, muži se ale do vězení nevrátili. Utekli do zahraničí a až po několika měsících byli zadrženi v Thajsku, odkud je přivezla česká policie.

Rakušan podle Neovlivní.cz uvedl, že o minulosti Chrásteckého nevěděl. Nominace do funkce v NAKIT byla podle ministra věcí Pirátů, kteří mají v resortu i ve vládě na starost agendu informačních technologií. „O tomto pověření jsem byl těsně před svátky pasivně informován,“ sdělil Bartoš. „Vzhledem k tomu, že jsou veškeré informace o historické kauze veřejně dohledatelné, věřím, že toto dočasné pověření kolegové pečlivě vyhodnotili a vypsané výběrové řízení na plnohodnotného ředitele se všemi náležitostmi proběhne co nejdříve,“ dodal.

Chrástecký se podle serveru zatím k věci nevyjádřil. Server upozornil na to, že Chrástecký se pokusil pravomocný rozsudek za nadržování zlodějům po letech zvrátit, Robert Pelikán jako ministr spravedlnosti ale podat stížnost pro porušení zákona v jeho prospěch odmítl.

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.