Bývalá rektorka Mendelovy univerzity v Brně, vysokoškolská pedagožka a ekonomka Danuše Nerudová (43) oznámila svou kandidaturu na konci května 2022. Pokud se stane českou prezidentkou, bude první ženou v tomto úřadě a zároveň nejmladší hlavou státu, kterou kdy Česko mělo. Na podobná prvenství je ostatně zvyklá. Ještě jí nebylo ani čtyřicet, když se v roce 2018 stala nejmladší rektorkou v Česku. Novinka to byla i pro samotnou Mendelovu univerzitu, která do té doby nikdy neměla v čele ženu. 

Nerudová také stála od roku 2018 v čele komise pro spravedlivé důchody, výsledkem její práce je, že stát od ledna přidá penzistům 500 korun za každé vychované dítě.

Vystudovala obor hospodářská politika a správa na Provozně ekonomické fakultě Mendelovy univerzity, v roce 2005 zde získala doktorát. V letech 2009 až 2014 byla proděkankou a v letech 2014 až 2015 prorektorkou celé univerzity, následně rektorkou. Z funkce odcházela v roce 2022. Nedlouho po jejím odchodu univerzita přišla o akreditaci pro doktorské studium ekonomických oborů, protože mnozí studenti získali tituly rychleji než za standardní tři roky. Podle Národního akreditačního úřadu neměla škola dostatečně nastavené kontrolní mechanismy proti plagiátorství. Úřad provedl na škole kontrolu, její výsledky by měly být známé v nejbližších týdnech. Nerudová ale tvrdí, že všechny podezřelé případy řešila bezodkladně.

Nerudová je již téměř dvacet let vdaná za právníka Roberta Nerudu, spolumajitele vlivné advokátní kanceláře Havel & Partners (vlastní podíl ve výši 4,11 procenta).V souvislosti s kandidaturou Nerudové na Hrad se objevily otazníky nad jeho potenciálním střetem zájmů.Prezident jmenuje soudce, udílí milosti, může zastavit trestní stíhání. Kancelář Havel & Partners přitom získává zakázky u státních institucí a podniků. 

Nerudovi společně vychovávají dva syny.

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.