Senátor Marek Hilšer (46) se o hlasy voličů v prezidentské volbě neuchází poprvé, na hlavu státu kandidoval již v roce 2018. Tehdy byl lékař a vysokoškolský učitel i historicky nejmladším kandidátem. S necelými devíti procenty se ale nedostal do druhého kola, kde nad bývalým předsedou Akademie věd ČR Jiřím Drahošem vyhrál Miloš Zeman. Hilšer poté zvítězil ve volbách do Senátu, když porazil i tehdejšího senátora Libora Michálka. A to přesvědčivě, ve druhém kole získal bezmála 80 procent hlasů. V horní komoře parlamentu má mandát až do poloviny října 2024. 

Rodák z Chomutova strávil v jeho okolí prakticky celé dospívání. Dětství na místním sídlišti, maturoval na chomutovském gymnáziu. Poté odešel do Prahy studovat politologii a mezinárodní vztahy na Univerzitu Karlovu. Nakonec absolvoval medicínu na 1. lékařské fakultě Univerzity Karlovy. Věnuje se vzdělávání a výzkumu mozkových nádorů. Během letních měsíců 2011 a 2012 pracoval jako dobrovolník na humanitární misi v Keni. Zkušenosti má však i jako kopáč nebo stěhovák, když před studii odjel do USA či Austrálie. 

Hilšer má mezi svými protivníky ještě jedno prvenství – před třemi lety oznámil jako první, že do prezidentských voleb půjde znovu. „Zisk bezmála půl milionu hlasů v předešlých prezidentských volbách a následné zvolení do Senátu mě utvrdily v tom, že veřejná služba má smysl. Že stojí za to snažit se poměry v naší zemi zlepšit,“ řekl poté, co svůj další pokus o Hrad oznámil. 

Prezidentskou kampaň financuje převážně ze státního příspěvku, který mu pravidelně chodí od doby, co před čtyřmi lety založil hnutí Marek Hilšer do Senátu. Ročně mu na toto konto přistane 900 tisíc korun, dohromady za čtyři roky inkasoval už téměř 5,5 milionu korun.

Je ženatý, s manželkou Monikou, která je lékařka záchranné služby, vychovávají dceru Sofii a syna Antonína.

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.