Čína sdělila českému ministrovi zahraničí Janu Lipavskému (Piráti), že uzavřela dvě své nelegální policejní stanice, které v Česku fungovaly roky bez povolení. Informoval o tom ve čtvrtek Deník N, který na tuto praxi upozornil ve spolupráci s projektem Sinopsis na začátku října.

V centru Prahy podle Deníku N působily dvě čínské „policejní stanice“. Číňané se na ně mohli obracet v případech, kdy potřebovali vyřídit nové dokumenty nebo se stali oběťmi trestného činu. Podle listu ale tato centra sloužila také ke sledování příslušníků místní diaspory a ke sběru zpravodajských informací.

Ministerstvo zahraničí po zveřejnění informací uvedlo, že o čínských policejních stanicích ví, komunikuje o nich s čínskou stranou a spolupracuje s příslušnými orgány, které tuto záležitost vyšetřují. Aktivity dvou čínských center v Praze sledovala i Bezpečnostní informační služba (BIS).

Čína nyní informovala Lipavského o tom, že obě stanice uzavřela. „Česká diplomacie zvedala téma ‚policejních stanic‘ s čínskou stranou opakovaně. Tento týden jsem o tom jednal také s čínským velvyslancem, který mě ujistil, že v Česku došlo k jejich uzavření,“ sdělil Deníku N Lipavský.

Také nizozemská vláda vyšetřovala, zda v zemi působí jménem čínské vlády dvě nelegální policejní stanice. Podle nizozemských médií centra tvrdí, že nabízejí diplomatickou pomoc čínským občanům, ale nejsou registrována u nizozemské vlády.

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.