Pražské arcibiskupství zvažuje vedle Jindřišské věže i prodej hotelu Clara Futura v Dolních Břežanech, který před několika lety za čtvrt miliardy zrekonstruovalo. Provoz hotelu je podle arcibiskupství ztrátový. Generální vikář pražské arcidiecéze Jan Balík ve čtvrtek novinářům řekl, že arcibiskupství bude svou ekonomiku stavět na nájemním bydlení a lesním hospodaření, obtížně spravovatelného majetku se chce diecéze zbavovat.

Doplňkovými aktivitami v ekonomice mají být pachty a finanční investice. Za tímto účelem založilo arcibiskupství Skupinu AP, která umožní efektivní hospodářskou činnost. Nově vzniklá struktura bude kombinace nadací, svěřenského fondu a obchodních společností. S investicemi do nájemního bydlení už arcibiskupství začalo, dlouhodobě chce mít tisíc nájemních bytů a buduje vlastní realitní kancelář XPlace Services, která je součástí struktury Skupiny AP.

Nedávno arcibiskupství informovalo, že chce prodat středověkou Jindřišskou věž. Balík ve čtvrtek zopakoval, že nejde o sakrální místo, není kostelem ani zvonicí, je místem pro turisty a koupit si ji může kdokoli. Věž prodává arcibiskupství za 75 milionů korun, do konce roku pak dalo čas Praze, aby mohla připravit vlastní nabídku na případnou koupi. Arcibiskupství také jedná s obcemi, spolky či nadacemi o možném převodu nevyužívaných kostelů či hřbitovů; Balík připomněl, že kostel prodat nelze, ten je možné pouze převést na jiného majitele.

Balík dále řekl, že arcibiskupství zvažuje i prodej hotelu Clara Futura v Dolních Břežanech. Ten vznikl přestavbou tamního zámku, který byl téměř 300 let majetkem Arcibiskupství pražského až do znárodnění. Po restitucích ho církev dostala zpět ve špatném stavu a za 250 milionů korun ho v letech 2015 až 2018 rekonstruovala, hotel je však ztrátový. Arcibiskupství proto zvažuje prodej, případný zisk chce směřovat do Arcibiskupského gymnázia a výstavby logopedické školy.

Své první nájemní byty již arcibiskupství převzalo, jde zatím o 63 bytů různých velikostí na pražském Zličíně, arcibiskupství bude v této lokalitě provozovat ještě restauraci a dvě prodejny. Nyní má nasmlouvaných 300 nových bytů, které by měly být k dispozici do konce roku 2025. Jedná i o nákupu dalších bytových domů, rozjednáno je dnes zhruba 100 bytů. Arcibiskupství chce kupovat zásadně nové a velké bytové komplexy a dlouhodobě by chtělo mít ve vlastnictví tisíc bytů.

Katolická církev se plánováním investic připravuje na dobu, kdy od roku 2030 nebude již dostávat příspěvek od státu na svoji činnost. Balík dnes uvedl, že v roce 2030 bude pražská arcidiecéze na pokrytí hlavní činnosti, tedy na duchovní činnost, potřebovat půl miliardy korun. Nejméně takovou sumu si tedy musí vydělat, a to především z hospodářské činnosti, kterou doplní dary věřících a případné granty od státu či z dalších zdrojů.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist