Česká egyptologie stojí opět před zásadní krizí. Ministerstvo financí v rozpočtu škrtlo tradiční dotaci s argumentem, že si financování výzkumu má vyřešit ministerstvo školství. Před závěrečným schvalováním rozpočtu tak není jisté, jestli čeští egyptologové, kteří platí za světovou špičku, budou moci pokračovat ve výzkumu. „Pokud peníze nedostaneme, můžeme zavřít jeden z mála společenskovědních výzkumů, ve kterém je Česko světové a do značné míry určuje trendy,“ říká ředitel české expedice v Egyptě Miroslav Bárta.       

HN: Stojíme na vrcholku pyramidy faraona Niuserea v Abúsíru. Co nám pohled do okolí říká o významu české egyptologie? 

Vlastně všechno. Pohled směrem na jih ukazuje, že naše lokalita, kterou máme pronajatou od egyptské vlády, je dlouhá více než kilometr. Sahá až ke světoznámé pyramidě faraona Džosera a k proslulé hrobce velmože Tije, kterou jsme nedávno znovu zkoumali a která přinesla řadu unikátních objevů. Při pohledu na východ můžeme jít až na hranu úrodné nilské půdy. A na severu vidíme Sahureův zádušní chrám, kde pro změnu pracuje náš bývalý doktorand, dnes egyptolog na Univerzitě Tübingen, Mohamad Ismaíl. Zkráceně řečeno, máme jednu z největších zahraničních koncesí v Egyptě vůbec. 

Zbývá vám ještě 90 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.