Donedávna utajená data o počtu trestných činů v obcích jsou nově přístupná veřejnosti. Lidé mohou od pátku v online mapách kriminality vyhledávat počty různých druhů trestných činů či přestupků. Z map se dozvědí i to, kdy a kde byl prohřešek proti zákonu nahlášen a jestli policie dopadla pachatele. V neveřejné části pak obce a policisté mají přístup i k dalším analytickým nástrojům a k dispozici mají i podrobnější informace jako třeba pravděpodobnost toho, zda se na konkrétním místě stane trestný čin. Projekt představili ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) a policejní prezident Martin Vondrášek. Podíleli se na něm i zástupci měst a obcí.

Online mapa kriminality má hned několik rovin. První je dostupná komukoli bez přihlášení na webu kriminalita.policie.cz. Na ní lze najít informace o počtu deliktů v určité oblasti za vybrané období. Lze si zobrazit taky jenom konkrétní trestné činy. Vzhledem k ochraně osobních údajů a ochraně obětí zločinů se ale na mapě nezobrazí konkrétní místo činu.

„Největší veřejné přiblížení je na úroveň takzvaného polygonu – maximálně kilometr čtvereční jistého území, na kterém se zobrazí počet evidovaných skutků. Mapa z pochopitelných důvodů nezobrazuje trestné činy na dětech a znásilnění,“ popsal mapu policejní prezident Martin Vondrášek.

Představitelé obcí a policie se po přihlášení dostanou k dalším, podrobnějším úrovním map. Právě část pro obce dosud fungovala v pilotním režimu, letos v září byl spuštěn ostrý provoz pro celou ČR. „V mapách je funkcionalita predikce, která nám na základě dat z minulosti a dalších vlivů, jež jsou důležité z pohledu kriminality, umožní lépe předvídat, kde by se v budoucnu mohla stát trestná nebo přestupková činnost,“ řekl ředitel odboru prevence kriminality ministerstva vnitra Michal Barbořík. Data, která z map získají, mohou obce, policisté nebo strážníci využít například při plánování kamerového systému či policejních hlídek.

mapách je podle Vondráška zaneseno zhruba 14 milionů trestných činů či přestupků, které se v Česku staly od roku 2013. Část deliktů ale mapy nezobrazují, jde například o mravnostní trestné činy či činy, kde se obětí staly děti či mládež.

Mapu si můžete proklikat níže.

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.