Zpěvem státní hymny skončila po více než třech hodinách protivládní demonstrace v Praze. Lidé při ní zaplnili horní polovinu Václavského náměstí, směrem k tramvajovým kolejím dav už ale nebyl tak hustý. Mnoho lidí mělo české vlajky, drželo transparenty proti vládě, válce i Evropské unii. Na místě dohlížela policie, podle jejíž odhadů se zúčastnily nižší desítky tisíc lidí. Uvedla to na twitteru. Po demonstraci vznikly před Národním muzeem potyčky mezi jejími příznivci a odpůrci. Někteří demonstranti se střetli i s policií, jež podle zpravodajky ČTK minimálně proti třem zasáhla. Na chvíli pozastavila i dopravu na magistrále.

Na náměstí se při protestu nacházely petiční stánky Svobodných nebo prezidentských kandidátů Josefa Skály (KSČM) a Aleny Vitáskové. Lidé drželi transparenty například „Nechceme vládu národní zkázy“, „Válka je vůl a vláda taky“ nebo „Stop zdražování“. Skandovali „Demisi!“, „Hanba!“ nebo „My chceme mír!“. Někteří měli vlajky KSČM. Nad náměstím také přelétl policejní vrtulník.

Pořadatelé svolali od začátku září už třetí podobné shromáždění. Na prvním bylo podle odhadů policie zhruba 70.000 účastníků, na druhém na konci září nižší desítky tisíc. Organizátorem byl a je Ladislav Vrábel, který podle informací v médiích čelí řadě exekucí.

V závěru mimo jiné Vrábel přečetl vyjádření někdejší investigativní novinářky a političky hnutí ANO Jany Lorencové, jež uvedla, že vrátí medaili Za zásluhy, kterou obdržela v roce 2018, protože by dnes prezident Miloš Zeman měl podle dřívějších vyjádření ocenit ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského.

U Národního muzea se sešlo několik desítek odpůrců demonstrace, lidé měli transparenty „Vrábel vám lže“ nebo na podporu Ukrajiny, eura či Green Dealu. Část účastníků protestu na odpůrce, mezi nimiž byli i Ukrajinci, pískala a pokřikovala.

Bývalý premiér Jiří Paroubek na začátku svého projevu uvedl, že policejní odhad počtu účastníků protestu je podceněný. Kritizoval vyjádření koaličních lídrů vůči demonstrantům, Českou televizi i plánované armádní zakázky.

Kvůli vysoké inflaci se podle něj propadá životní úroveň občanů a stát chudne. „Obávám se ale, že jsme teprve na začátku velké krize. Můžeme se všichni oprávněně strachovat, že nebude plyn. Obávám se, že díky hazardérské energetické politice Fialovy vlády a Bruselu tak zkrachují stovky českých firem a na dlažbě se dříve nebo později objeví statisíce lidí,“ řekl. Vládu nazval protinárodní, zpupnou a arogantní.

Mezi dalšími řečníky byli astrolog Antonín Baudyš, předsedkyně KSČM Kateřina Konečná, Pynelopi Cimprichová z hnutí Švýcarská demokracie, bývalý poslanec Lubomír Volný (Volný blok) nebo herec Ivan Vyskočil. „Řeknu vám opravdu kacířskou myšlenku. Taková katastrofa tady nebyla ani po roce 1968, kdy k nám přišla vojska Varšavské smlouvy, protože tehdy pořád zůstávaly elektrárny naše, voda byla naše, pivovary byly naše, škodovka byla naše,“ řekl. Projevy měli také prezidentští kandidáti europoslanec Hynek Blaško, který skončil v SPD, a Skála, imunolog Jaroslav Turánek poslal vzkaz na dálku.

Během demonstrace vyhlásil Vrábel do mikrofonu vzkaz, že se ztratil vnuk a čeká na svého dědečka. „Pan Vaněk Ferdinand by se měl dostavit ke koni,“ řekl. Vaněk je postavou z divadelní hry Audience Václava Havla. Jméno Ferdinanda Vaňka se objevilo i v blahopřejném inzerátu k narozeninám v říjnu 1989 v příloze tehdejšího Rudého práva. Ironií tak v listu, který hlásal názory tehdy vládnoucí komunistické strany, vyšlo blahopřání k narozeninám jednomu z nejvýraznějších disidentů.

Premiér Petr Fiala (ODS) v pátek řekl, že každý má právo demonstrovat a vyjádřit takovým způsobem svůj názor. Vláda podle něj tyto názory nebere na lehkou váhu, zároveň by ale lidé měli uvažovat nad tím, kdo protest svolává a s jakým cílem.

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.