Pražský hoteliér Petr Bauer má zaplatit 18,75 milionu korun za podplácení Jiřího Koubka a Radka Vondry (oba TOP 09), kteří byli v době spáchání činu zastupiteli hlavního města. O peněžitém trestu ve středu zatím nepravomocně rozhodl Obvodní soud pro Prahu 1. Bauer podle rozsudku nabídl Koubkovi milion korun za to, že podpoří výměnu pražské koalice z důvodu hoteliérovy nespokojenosti se záměrem omezit restaurační předzahrádky v centru. Vondrovi za stejným účelem předal obálku, v níž bylo 200 tisíc korun. To zaznamenala policie. Obžalovaný si ponechal lhůtu na odvolání.

Bauerova rodinná firma Bauer Hotel Group provozuje hotely U Prince na Staroměstském náměstí, U Zlatého stromu v Karlově ulici a Iron Gate Hotel v Michalské ulici. Koubek se s hoteliérem setkal v březnu 2020, pokus o úplatek poté oznámil policii. S Vondrou se pak Bauer sešel dvakrát, poprvé v březnu a podruhé v červnu téhož roku. Obálku s penězi Bauer politikovi předal na druhém setkání, které už zaznamenali nahrávacím zařízením kriminalisté.

Předseda soudního senátu Lukáš Svrček v odůvodnění uvedl, že korupční případy jsou obvykle obtížně prokazatelné, v tomto případě však byla vina dokázána jednoznačně. „Soud nemá absolutně žádné pochybnosti o tom, že se ta trestná činnost stala,“ řekl. Kromě peněžitého trestu rozhodl také o propadnutí 200 000 korun, které Bauer předal Vondrovi.

Bauerův advokát Richard Čičko v závěrečné řeči uvedl, že v případě setkání s Koubkem jde o tvrzení proti tvrzení a obžaloba pokus o úplatek neprokázala. U schůzek s Vondrou podle něj byla první z nich i podle výpovědi politika pouze obecným setkáním bez jakýchkoliv závěrů. V případě druhé schůzky pak podle advokáta Bauer skutečně Vondrovi obálku předal, ale peníze myslel jako dar politické straně, byť nešťastně provedený, a úmyslný trestný čin uplácení tak nespáchal.

Soudce argumentaci odmítl s tím, že celá situace měla vývoj, schůzky spolu vzájemně souvisely a nedají se posuzovat samostatně. Z výpovědí svědků, odposlechů a dalšího dokazování podle Svrčka bez jakýchkoliv pochybností vyplynulo, že šlo o podplácení. „Málokdy se tento trestný čin podaří důkazně zadokumentovat tak, jako tomu bylo v tomto případě,“ dodal.

Advokát rozporoval také výši peněžitého trestu, kterou státní zastupitelství původně navrhlo na 25 milionů korun. Čičko to označil za exemplární trest. Soud částku stanovil o něco níže, nicméně i tak poměrně vysoko. Svrček uvedl, že výše vycházela ze standardního výpočtu a z majetkových poměrů obžalovaného, které i přes argumentaci advokáta nelze označit za standardní, a částka tak není likvidační. Je podle něj nutné vzít v potaz i to, že je to trest jediný a není doplněn například podmínkou. Nelze tak mluvit o exemplárním trestu, uvedl.

V dřívější výpovědi Koubka padlo jméno Jiřího Fremra, bývalého asistenta předsedy pražské TOP 09 Jiřího Pospíšila. Podle Koubka hoteliér na schůzce řekl, že ho pozval právě na Fremrovo doporučení. Bauer minulý týden řekl, že se na politiky obrátil na doporučení známého, Fremra nicméně zběžně zná a konzultoval s ním i předání peněz jako sponzorského daru.