Nejméně 11 lidí zahynulo a dalších 15 utrpělo zranění při střelbě ve výcvikovém středisku v jihoruském Belgorodu nedaleko ukrajinských hranic. Do vojáků, kteří přijeli dobrovolně bojovat na Ukrajinu, začali v sobotu večer střílet dva z nich, původem z nejmenovaného bývalého sovětského státu. Informovaly o tom ruské státní agentury s odvoláním na ministerstvo obrany, podle kterého se jednalo o teroristický čin. Útočníci byli zabiti, dodala ruská média.

Mezi oběťmi útoku nejsou civilisté, oznámil gubernátor tohoto regionu Vjačeslav Gladkov. Agentura Reuters uvedla, že tato událost znamená další ránu pro ruskou armádu.

"Na našem území, v areálu jedné z vojenských jednotek, se stala strašná událost," napsal Gladkov v neděli ráno na telegramu. "Mnoho vojáků bylo zabito a zraněno.... Mezi zraněnými a zabitými nejsou obyvatelé Belgorodské oblasti," uvedl také.

Útočníci, které Moskva označila za teroristy, byli zastřeleni. Některá ruská média uváděla vyšší počet než čísla zveřejněná oficiálními místy. Podle nich se útok stal na cvičišti ve vesničce Soloti několik desítek kilometrů od rusko-ukrajinské hranice.

Poradce ukrajinského prezidenta Oleksij Arestovyč v jednom rozhovoru řekl, že útočníci byli z Tádžikistánu a na ostatní začali střílet kvůli sporu o náboženství. Tádžikistán je dominantně muslimská země, v Rusku se asi polovina lidí hlásí k různým křesťanským církvím. Ruské ministerstvo obrany pouze uvedlo, že útočníci pocházeli ze Společenství nezávislých států. To sdružuje bývalé republiky Sovětského svazu, včetně Tádžikistánu.

Útok se stal přibližně týden poté, co výbuch poškodil strategický Krymský most vedoucí z ruské pevniny přes Kerčský průliv na okupovaný poloostrov Krym. Už na jaře Rusko po útoku ukrajinských sil přišlo o křižník Moskva, vlajkovou loď černomořské flotily.

Ruský prezident Vladimir Putin kvůli neúspěchům ruské armády na bojišti na Ukrajině vyhlásil 21. září částečnou mobilizaci, podle jeho pátečního vyjádření skončí zhruba za dva týdny. Během odvodů, podle médií chaotických, dostaly povolávací rozkaz statisíce mužů. Vysoké počty jich ale také před mobilizací utekly do zahraničí.

Intenzivní boje pokračují zejména v ukrajinské Doněcké a Luhanské oblasti na východě země a v Chersonské oblasti na jihovýchodě. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v sobotu řekl, že ukrajinské síly navzdory opakovaným ruským útokům stále drží Bachmut v Doněcké oblasti. Rusové se tohoto strategicky důležitého města ležícího na hlavním silničním tahu do měst Kramatorsk a Slovjansk snažili zmocnit během téměř osm měsíců trvající invaze už několikrát.

Úřady v Doněcku, centru proruskými separatisty vyhlášené Doněcké lidové republiky, dnes uvedly, že ukrajinská armáda ostřelovala administrativní budovu ve městě. Kromě ní bylo poškozeno několik aut.

Ukrajinské úřady hlásí noční ostřelování několika míst v Dněpropetrovské oblasti. Šéf tamní správy Valentyn Rezničenko uvedl, že při ruských útocích byly poničeny asi tři desítky obytných domů, průmyslový objekt, elektrické vedení i rozvody plynu. Asi 1500 domácností je bez dodávek elektrického proudu. Zranění utrpěl jeden člověk.