V pátek 14. října se uskuteční VII. ročník mezinárodní konference Výzvy pro transatlantické vztahy. Praha se tak po roce znovu stane pomyslným centrem této úspěšné spolupráce a vy můžete být společně s námi u toho. Konferenci můžete sledovat od 10:00.

Téma transatlantické spolupráce je na pozadí probíhající války na Ukrajině aktuálnější než kdykoliv předtím. Energetická nejistota přidělává vrásky politikům z celé Evropy. Ukazuje se však, že ačkoliv nahradit ruský plyn nebude nic jednoduchého, není to nemožné. Rusko-ukrajinský konflikt současně otevřel debatu o nutnosti dodržovat výdaje ve výši 2 procent HDP na vlastní obranu a o modernizaci armády. Zapomínat bychom neměli ani na rozpolcenou společnost. Ta v důsledku zhoršení socioekonomické situace může snadněji inklinovat k jednoduchým a nebezpečným řešením a může tak potažmo vést ke změnám politického prostředí v celé řadě států.

Právě o těchto a mnoha dalších otázkách budeme na konferenci diskutovat. Letošního ročníku se zúčastní například představitelku Centra pro občanské svobody Oleksandra Matvijčuková, které bylo oceněno Nobelovou cenou za mír, ukrajinská poslankyně a předsedkyně strany Hlas Kira Rudyk, která patří mezi nejvlivnější ženy Ukrajiny, bývalý poradce Bílého domu pro národní bezpečnost Mark Pfeifle, místopředsedkyně Evropského parlamentu Dita Charanzová a mnoho dalších předních politiků a renomovaných expertů.