Snížení starobních důchodů prominentům bývalého komunistického režimu o 300 korun za každý i započatý rok ve funkci by se týkalo zhruba 3000 lidí. Na tiskové konferenci před středečním začátkem jednání sněmovny, na kterém chce pozměňovací návrh předložit, to uvedl ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL). Seznamy bývalých funkcionářů by měl sestavit Ústav pro studium totalitních režimů tak, aby se změna mohla připravit v příštím roce a snížení by mohlo nastat v roce 2024, dodal. Pozměňovací návrh chce Jurečka přidat k vládní novele o možnosti předčasných penzí bez krácení pro záchranáře.

Snížení důchodů 300 korun procentní výměry starobní penze za každý i započatý rok výkonu některé z vymezených funkcí by se týkalo například členů nebo kandidátů ústředního výboru komunistické strany, předsedů tehdejšího parlamentu i národních výborů, generálních a hlavních vojenských prokurátorů, vybraných vojáků a policistů ve vysokých hodnostech a členů hlavního štábu Lidových milicí či Pohraniční stráže. Výjimku by měli mimo jiné lidé, kteří byli později rehabilitováni.

Krácení důchodů komunistických exponentů v někdejším Československu by mělo podle předkladatelů „hrát symbolickou roli“, cílem podle nich není znatelný propad jejich životní úrovně. Důchod komunistických funkcionářů by ale po snížení neklesl podle poslanecké úpravy pod určitou hranici. Symbolicky by šlo o částku, do níž se naopak dorovnává důchod účastníkům odboje a odporu proti komunismu.

Snížení důchodů exponentům komunistického režimu v bývalém Československu prosazoval Jurečka už loni v minulém volebním období, byť v jiném znění. Návrh předložil jako úpravu k vládní předloze, která přidávala důchodcům 300 korun nad zákonnou valorizaci. Sněmovna o něm tehdy z formálních důvodů nehlasovala. Nynější návrh podle Jurečky precizněji ohraničuje skupinu funkcionářů, kterých by se týkala.