Vrchní státní zastupitelství v Olomouci stíhá po úterní razii související s vyšetřováním možných manipulací s městskými byty osm lidí. Podle informací HN a Aktuálně.cz jako hlavu skupiny policisté prozatím identifikovali vysoce postaveného člena brněnské ODS a někdejšího koncipienta ministra spravedlnosti Pavla Blažka (ODS) Otakara Bradáče. To se ale podle zdrojů redakce může změnit – v závislosti na tom, co Bradáč vše vypoví. Jak již redakce informovala v minulosti, policisté předpokládají, že Bradáč může vypovídat proti samotnému Blažkovi. Toho detektivové dlouhodobě podezírají z účasti na korupci v Brně. 

Mezi stíhanými je i nynější zastupitel hnutí ANO v brněnských Černovicích Radim Suchánek. Ten zároveň pracuje na Správě nemovitostí Brna-střed. Jako pověřený úředník zajišťuje prohlídky městských bytů a nebytových prostorů se zájemci o jejich pronájem či koupi. Rovněž provádí šetření související s bytovou agendou.

Stíhaný zastupitel ANO Radim Suchánek
Stíhaný zastupitel ANO Radim Suchánek
Foto: Archiv hnutí ANO

 Předseda brněnského ANO René Černý HN řekl, že se zatím Suchánkem nebude zabývat. „Až mi to řeknou žalobci, budu to řešit. Teď to beru jako kachnu,“ reagoval Černý. Ten zároveň dodal, že Suchánek je politický nováček. Suchánek se stal zastupitelem hnutí ANO v brněnské městské části Černovice v zářijových volbách.

Tajemník radnice Brna-střed Petr Štika redakci řekl, že jakmile se informace o Suchánkově stíhání potvrdí, ukončí s ním úřad pracovní poměr. Na úřadu pracuje od února 2020.

Suchánek je už třetím pracovníkem Správy nemovitostí Brna-střed, který je za poslední dobu stíhaný. Letos byl v korupční kauze Stoka odsouzen Petr Kosmák – bývalý šéf Správy nemovitostí. Ten se doznal k účasti na organizované skupině kolem bývalého vlivného člena hnutí ANO a rovněž odsouzeného Jiřího Švachuly. Kosmák je zároveň klíčovým svědkem i v aktuální kauze kupčení s brněnskými městskými byty. 

Stíhaný v kauze Stoka je i další bývalý technik radnice Marek Slovák.

Nově zvolení zastupitelé Černovic. Suchánek třetí zleva.
Nově zvolení zastupitelé Černovic. Suchánek třetí zleva.
Foto: Facebook starostky Černovic Petry Quittové (STAN)

Před Kosmákem vedl Správu nemovitostí nevlastní bratr náměstka primátorky Markéty Vaňkové Roberta Kerndla – Kamil Kotěra. Kosmák na jednom z policejních výslechů řekl, že potom, co vedení Správy nemovitostí po Kotěrovi převzal, měl dojem, že úplatky tam „byly zavedenou praxí“.

Redakce dlouhodobě informují právě o tom, že Kamil Kotěra, jeho dvojče Roman i Kerndl jsou rovněž podezřelí z korupce v bytové kauze. Vypovídá proti nim jejich bývalý blízký přítel Pavel Hubálek. Tomu Kerndl dle dřívějšího zjištění redakce dokonce svědčil na svatbě.

Dalším stíhaným členem „Bradáčovy skupiny“ je Bradáčův „realitní agent“ Zdeněk Červinka. S ním redaktorka mluvila letos v dubnu – přímo v Bradáčově vinárně, kde spolu dvojice společně s Bradáčovou manželkou a brněnským podnikatelem trávila několik hodin u sklenek vína. „Otík je kamarád,“ řekl tehdy redaktorce Červinka. Ten Bradáčovi dlouhodobě pronajímá jeho nemovitosti.

Bradáč, Kerndl a Blažek – byznys přátel z vysoké školy

Robert Kerndl a Otakar Bradáč se s Pavlem Blažkem znají z brněnských práv. Na přelomu tisíciletí také oba Blažkovi dělali advokátní koncipienty.

Se svým dobrým známým Kerndlem Bradáč podle Hubálka privatizoval bytový dům v ulici Veveří, následně ho pak pronajímali.

V katastru nemovitostí se reportérům podařilo ověřit, že část zmíněného domu v roce 2003 od Brna koupila společnost KB Plus, kterou v té době ovládali právě Kerndl s Bradáčem, tehdy už oba zastupitelé Brna-střed. Zbytek zprivatizovala žena, která o měsíc později svůj podíl přeprodala, a to pouze o sto tisíc dráže, než ho sama koupila. Dům tak skončil u akciové společnosti Slide. V té době nebylo možné zjistit, kdo ji vlastní. Byla totiž napsaná na anglickou schránkovou firmu.

Dříve reportérům potvrdili Blažek s Kerndlem, že jsou skutečnými majiteli firmy Slide oni. Doložitelné je to minimálně od roku 2006. I předtím vlastnili firmu a s ní i dům subjekty blízké Blažkovi.

Valné hromadě Slide dle zápisů předsedala nynější brněnská primátorka Markéta Vaňková, Blažkova další bývalá koncipientka.

Podle Blažka však k žádným nelegálním machinacím nedocházelo. „Nikdy jsem nic nezprivatizoval a ani s městským majetkem neobchodoval,“ odpověděl už dříve HN.

V uplynulém volebním období se pokoušeli Kerndl s Blažkem využít mezer v zákonech a nechat památkově chráněný dům zbourat. Na jeho místě měl postavit developer nový projekt. Ustoupili až po kritice veřejnosti. Informoval o tom Deník N.

Policisté také při předchozích raziích na radnici Brno-střed zabavili dokumenty k privatizaci domu v brněnské Hrnčířské ulici, který dnes spoluvlastní bytové družstvo, jemuž předsedá Bradáč. Hubálek uvedl, že tento dům si Bradáč privatizoval přímo pro sebe. I v tomto případě se ale Bradáč hájí, že přímo od města nic nekoupil a podíl se k němu dostal až později. „Nikdy jsem nic neprivatizoval. V tomto domě se na mě převedl členský podíl. Vše zcela legálně,“ uvedl už dříve Bradáč.

Hubálka označil za člověka, který se pomátl. „A to není urážka,“ dodal. Družstvo s ním dnes sdílí i někdejší zaměstnankyně Správy nemovitostí radnice Brno-střed v éře Bradáče.