Opozičnímu hnutí ANO se vůbec nepodařilo udělat z letošních senátních koleb zamýšlené „referendum o vládě“. V druhém kole voleb prohrála naprostá většina z jeho 17 kandidátů, které mělo tento víkend ve hře. Pokud nepočítáme Ladislava Václavce, který na Bruntálsku získal mandát hned v prvním kole minulý týden, tak teď  hnutí získalo jen dva mandáty. K tomu přišlo o některé, kteří byli součástí společného senátorského klubu s ČSSD nazvaného ProRegion. 

Úspěch hnutí tento týden nepřineslo ani nasazení populárních tváří ve svých regionech, jako jsou primátoři velkých měst Pardubice a Ústí nad Labem nebo exprimátor Brna Petr Vokřál. Ve velmi sledovaném souboji v Jihlavě pak předseda Senátu Miloš Vystrčil z ODS jasně porazil obžalovanou v kauze Čapí hnízdo Janu Nagyovou, kterou na mítincích hojně podporoval šéf ANO Andrej Babiš. Většinu v horní komoře si tak pohodlně udrží kluby stran vládní koalice Spolu.

 

Volit mohlo zhruba 2,5 milionu voličů. V prvním kole přišly hlasovat více než dvě pětiny z nich, ve druhém kole účast v průměru dosahuje kolem 19,4 procenta.

On-line reportáž

On-line reportáž byla ukončena
14:00
On-line reportáž začíná

Vážení čtenáři, 

vítáme vás u on-line reportáže, ve které budeme sledovat průběh 2. kola senátních voleb. 

18:40
Vystrčil: Soupeřím spíš s Babišem než s Nagyovou

Předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) nepočítá s velkou účastí ve druhém kole voleb do Senátu, které začalo v pátek. Jeho protikandidátkou ve volebním obvodu je Jana Nagyová (ANO), ale Vystrčilovi přijde, že spíš soupeří s předsedou hnutí ANO a bývalým premiérem Andrejem Babišem. Nagyová i Babiš jsou nyní souzeni v kauze dotací pro Čapí hnízdo.

20:49
Nagyová: Vystrčil je silný soupeř

Podle Jany Nagyové, která za hnutí ANO v obvodu Jihlava bojuje o místo v Senátu, je Miloš Vystrčil (ODS) silným soupeřem. Řekla, že mohl dělat svoji předvolební kampaň kontinuálně díky funkci předsedy Senátu. V posledních dnech to v Jihlavě vypadalo, že místo Nagyové kandiduje šéf hnutí Andrej Babiš.

14:00

Právě skončilo druhé kolo senátních voleb. Začíná sčítání hlasů.

14:05
O Jihlavu je zájem

Na některých místech volební účast v druhém kole voleb do Senátu nepřesáhne pětinu. Větší zájem je o hlasování v Jihlavě, kde odvolila asi třetina voličů.

14:12
Lidé rozhodli o 24 senátorech, výsledky budou brzy

Celkově voliči tento víkend hlasovali ve 24 obvodech. Výsledky oproti minulému týdnu budou brzy, předpokládá se, že do tří hodin, jasno ale může být v řadě obvodů i mnohem dřív. Z prvního volebního kola má nejvíce finalistů ve hře, 17, hnutí ANO. ODS má nominanty v devíti obvodech, KDU-ČSL v šesti. Starostové mají naději na tři mandáty stejně jako TOP 09, ČSSD na jeden stejně jako SPD. Pirátští kandidáti se do finále nedostali na rozdíl od zástupců hnutí Senátor 21, které má ve hře dvě senátorské naděje. S podporou koalice tří vládních stran Spolu se do druhého kola dostal Marek Slabý (za Tábor 2020). Po jednom zástupci mají ve finále uskupení ProMOST, Jihočeši 2012, Hnutí pro Prahu 11 a Nezávislí. Jedinou nezávislou kandidátkou mezi finalisty je prezidentka Unie rodinných advokátů a někdejší ministryně spravedlnosti Daniela Kovářová.

14:19
Němcová: Nevěřím, že zvítězí "štangle salámu"

Senátorka Miroslava Němcová z ODS je přesvědčená, že na Jihlavsku porazí její stranický kolega Miloš Vystrčil kandidátku ANO Janu Nagyovou.

14:31
Sčítání jde rychle, na Praze 11 už znají skoro čtvrtinu hlasů, do Senátu míří Kordová Marvanová

Ve většině volebních obvodů je za první půlhodinu sečteno přes 10 procent hlasů. Nicméně třeba na Praze 11 už je to skoro 25 procent. A dle očekávání to v tomto volebním obvodu vypadá na vítězství advokátky a nejúspěšnější ženy komunálních voleb z minulého týdne Hany Kordové Marvanové. Někdejší tvář Občanského fóra, ODS nebo Unie svobody, pro letošní volby podpořená koalicí Spolu, zatím s víc jak 72 procenty hlasů vede před stávajícím senátorem Ladislavem Kosem (28 procent hlasů, kandidát Hnutí pro Prahu 11).

14:35
Vystrčil jasně vede, těžší to má Oberfalzer

Předseda Senátu Miloš Vystrčil po sečtení skoro 30 procent hlasů vede nad kandidátkou ANO, obviněnou Janou Nagyovou, v poměru 62:38 procentům hlasů. Naopak vyrovnaný souboj zatím svádí dlouholetý senátor ODS a místopředseda Senátu Jiří Oberfalzer, který na Berounsku po sečtení 25 procent hlasů těsně vede nad Janisem Sidovským (LES + SEN 21) - v poměru 53:47 procentům hlasů.

14:41
Kalousek: Je po volbách, už nebalamuťme lidi

14:47
Na Kroměřížsku vede oblíbenkyně dezinformační scény Zwyrtek Hamplová o 100 hlasů

Velmi vyrovnaný je po sečtení 53 procent hlasů souboj na Kroměřížsku, kde v prvním kole vypadala favorizovaná předsedkyně lidoveckého senátorského klubu a místopředsedkyně KDU-ČSL Šárka Jelínková. Do druhého kola zde postoupila kandidátka ANO Lucie Pluhařová a bývalá poslankyně ČSSD Jana Zwyrtek Hamplová, v současnosti nestranička spojená s dezinformační scénou. A Zwyrtek Hamplová zatím těsně, vede, má přes 4200 hlasů, Pluhařová přes 4100.

14:52
Na Jihlavsku sečteno 65 procent, Vystrčil drží jasné vedení

Na Jihlavsku je už sečteno přes 65 procent hlasů a předseda Senátu Miloš Vystrčil z ODS má zatím přes 60 procent hlasů. Obrat kandidátky Jany Nagyové z ANO už je tak prakticky vyloučený.

15:00
Praporčík Arazím z Čertnických humoresek i po 20 letech táhne, vede nad ředitelem nemocnice

Kandidát koalice Spolu, herec Tomáš Töpfer, v obvodu Brno-město si v kampani vyslechl kritiku konkurence, že jeho poslední vazbou s Brnem je dvacet let stará role praporčíka Karla Arazíma v populárním seriálu Četnické humoresky. Voličům to však zřejmě nevadí - v souboji s kandidátem ANO, ředitelem tišnovské nemocnice Bořkem Semrádem po sečtení 55 procent hlasů vede v poměru 53:47 procentům.

15:04
Senátorem za Ústí nad Labem bude Krsek (SEN 21), poráží primátora z ANO

Senátorem ve volebním obvodu Ústí nad Labem bude historik Martin Krsek (SEN 21), zatím má 67,46 procenta hlasů. Vyplývá to z prognózy ČTK na základě sčítání hlasů na www.volby.cz. Jeho soupeř ve druhém kole, ústecký primátor Petr Nedvědický (ANO) dostal zatím 32,53 procenta hlasů. Druhého kola voleb se zúčastnilo přibližně 18,15 procenta voličů, v prvním před týdnem hlasovalo 35,64 procenta. V obvodu Ústí nad Labem usilovalo letos o senátorský post devět kandidátů.

V roce 2016 zvítězil v Ústí nad Labem Jaroslav Doubrava za Severočechy. Ve druhém kole získal 57,89 procenta hlasů. Druhý skončil František Holešovský (za ANO). Voleb se tehdy zúčastnilo 11 kandidátů.

15:08
Dycky Dernerová? V Mostu už to neplatí, porazil ji Paparega

V severočeském obvodu Most v letech 2010 i 2016 jasně vítězila lékařka Alena Dernerová (nestranička za SD-SN). Letos už to však neplatí, s 52,81 procenty hlasů ji porazil Jan Paparega (ProMOST). Druhého kola se na Mostecku zúčastnilo 13,26 procenta voličů.

15:13
Referendum o vládě se nekoná, také v Českém Krumlově vítězí kandidát vládní koalice

Také ve volebním obvodu Český Krumlov se žádné referendum o vládě, které se z kampaně snažilo vytvořit opoziční hnutí ANO, nekoná. Mandát tu jasně obhajuje senátor ODS Tomáš Jirsa, po sečtení 98 procent hlasů poráží s víc jak 66 procenty kandidáta ANO Miroslava Lorence. Po Ústí nad Labem nebo Mělníkem je to další porážka pro hnutí ANO.

15:15
V Mělníku poráží Smotlachová z ODS kandidátku ANO Brzobohatou

Senátorkou ve volebním obvodu Mělník bude Jarmila Smotlachová (ODS), získala skoro 65 procent hlasů. Poráží kandidátku ANO a bývalou poslankyni hnutí Andreu Brzobohatou.

15:22
Ani Babiš nezabral. Vystrčil poráží Nagyovou, volilo ho 60 procent lidí

Ani osobní podpora šéfa hnutí ANO na víc jak 20 mítincích během posledních 14 dnů nestačilo. Kandidátka ANO Jana Nagyová, obžalovaná spolu s Andrejem Babišem v kauze Čapí hnízdo, po sečtení 99,6 procenta hlasů prohrála s předsedou Senátu Milošem Vystrčilem z ODS. Vystrčil obhájil mandát se 60 procenty hlasů. V rozhovoru v České televizi Vystrčil přiznává, že čelil nákladné marketingové kampani a z výsledku je dojatý.

15:27
Senátorem za Liberec bude Canov ze STAN, poráží Loučkovou Kotasovou z ANO

Senátorem ve volebním obvodu Liberec bude Michael Canov (SLK, které je součástí hnutí STAN), zatím má 65,78 procenta hlasů. Vyplývá to z prognózy ČTK na základě sčítání hlasů na www.volby.cz. Druhá Radka Loučková Kotasová (ANO) dostala zatím 34,21 procenta hlasů. Druhého kola voleb se zúčastnilo přibližně 18,13 procenta voličů, v prvním před týdnem hlasovalo 42,86 procenta.

15:28
Kordová Marvanová opět boduje, bude senátorkou

Poté, co byla nejúspěšnější tváří komunálních voleb minulý týden, uspěla Hana Kordová Marvanová i tento týden v senátních volbách. Na Praze 11 kandidátka koalice Spolu porazila Ladislava Kose (Hnutí Pro Prahu 11) jasně, v poměru 68:22 procentům hlasů.

15:30
Šéf senátorů ODS Nytra na Ostravsku obhájil, porazil Antla z ANO

Senátorský mandát obhájil také předseda senátorského klubu ODS a TOP 09 Zdeněk Nytra. V obvodu č. 70 Ostrava-město s 51,53 procenta hlasů porazil kandidáta ANO a bývalého senátora ČSSD Miroslava Antla.

15:33
V Pardubicích uspěla lidovecká kandidátka Horská, porazila primátora města z ANO

Senátorkou ve volebním obvodu Pardubice bude Miluše Horská (nestranička za KDU-ČSL). Žena, která v minulosti byla už i místopředsedkyní Senátu s 57,22 procenty hlasů porazila primátora Pardubic a kandidáta ANO Martina Charváta. Volební účast v obvodu byla 22,01 procenta voličů.

15:39
Bývalá ministryně Kovářová se vrací, bude senátorkou za Plzeň-město

Senátorkou ve volebním obvodu Plzeň-město 7 bude bývalá ministryně spravedlnosti Daniela Kovářová (NK), získala 54,06 procenta hlasů. Druhý Karel Naxera (TOP 09) dostal 45,93 procenta hlasů. Druhého kola voleb se zúčastnilo 18,7 procenta voličů, v prvním před týdnem hlasovalo 36,24 procenta voličů.

15:41
Ojedinělé vítězství ANO. Procházková v Karlových Varech poráží kandidátku SPD

Jedna z mála volebních radostí pro hnutí ANO, které mělo v druhém kole 17 kandidátů. V obvodu Karlovy Vary poráží lékařka Věra Procházková historicky první kandidátku SPD v druhém kole senátních voleb, záchranářskou dispečerku Evu Chromcovou v poměru 68:32 procentům hlasů. K volbám v obvodu přišlo jen 10,51 procent voličů.

15:44
V Blansku uhájila post Vítková z KDU-ČSL před Žirovnickým z ANO

Senátorkou ve volebním obvodu Blansko bude znovu Jaromíra Vítková (KDU-ČSL), po sečtení 97 procenta okrsků má přes 65 procent hlasů. Druhý Antonín Žirovnický (ANO) dostal zatím necelých 35 procent hlasů. Volební účast v obvodu dosahuje zhruba celostátního průměru, který je kolem 20 procent.

15:49
V Táboře poráží Slabý z TOP 09 bývalého senátora za ANO Větrovského

Senátorem ve volebním obvodu Tábor bude Marek Slabý (TOP 09), získal 53,47 procenta hlasů a porazil tak dlouholetého starostu obce Mladá Vožice a stávajícího senátora Jaroslava Větrovského. Ten kandidoval za uskupení Jihočeši 2012, před šesti lety však byl do Senátu zvolen za hnutí ANO.

15:51
Také místopředseda Senátu z ODS uhájil post, Oberfalzer porazil Sidovského

Ve volebním obvodu Beroun obhájil post dlouholetý senátor ODS a místopředseda horní komory parlamentu Jiří Oberfalzer. Se ziskem zhruba 55 procent hlasů porazil producenta a bývalého místostarostu Karlštejna Janise Sidovského (SEN 21).

15:59
Druhý muž TOP 09 Czernin na Jičínsku vítězí před Dědečkem z ANO

Senátorem ve volebním obvodu Jičín bude opět první místopředseda TOP 09 Tomáš Czernin. Kandidát podpořený celou koalicí Spolu získal v souboji s Jaromírem Dědečkem z ANO skoro 53,83 procenta hlasů. Volební účast v obvodu byla nadprůměrná, k urnám přišlo přes 23 procent voličů.

16:04
Pražský herec Töpfer v Brně-městě zabral, bude senátorem

Ředitel pražského Divadla na Vinohradech a herec Tomáš Töpfer bude senátorem ve volebním obvodu Brno-město číslo 55 (v Brně-městě se v tomto kole volí hned dva senátoři, voliči rozhodovali také o obvodu č. 58). Töpfer s 52,79 procenty hlasů porazil ředitele tišnovské nemocnince, kandidáta ANO Bořka Semráda. Volební účast byla lehce nadprůměrná - 20,79 procenta.

16:07
Ani exprimátor Vokřál hnutí ANO mandát nepřinesl, nestačil na astrofyzika Duška

Senátorem v dalším brněnském volebním obvodu (opět pojmenovaný Brno-město, ale číslo 58) bude astrofyzik a stávající senátor Jiří Dušek (nestraník za ODS). Muž, kterého podpořila i levicová ČSSD porazil někdejší populární tvář hnutí ANO, exmístopředsedu hnutí a bývalého brněnského primátora Petra Vokřála v poměru 63:37 procentům hlasů. K volbám přišlo 19,99 procenta voličů.

16:12
Další porážka pro ANO. Záchranář a poslanec Brázdil v Olomouci nestačil na lidovce Kantora

Senátorem ve volebním obvodu Olomouc 61 zůstane dosavadní senátor a primář novorozeneckého oddělení Fakultní nemocnice v Olomouci Lumír Kantor (KDU-ČSL). S 60 procenty hlasů předčil dlouholetého poslance ANO, záchranáře Milana Brázdila. V obvodu přišlo o tři procentní body voličů více než je celorepublikový průměr, skoro 22,7 procenta.

16:16
Lékař Procházka v Kutné Hoře těsně předčil kandidáta ČSSD i ANO Strnada

V obvodu Kutná Hora hnutí ANO k zisku mandátu nestačil ani kandidát, na jehož podpoře se hnutí Andreje Babiše dohodlo i s bývalým koaličním partnerem z ČSSD. Dosavadní sociálnědemokratický senátor Jaromír Strnad v těsném souboji prohrál s lékařem a kandidátem KDU-ČSL Bohuslavem Procházkou. V obvodu s mírně podprůměrnou volební účastí kolem 18,7 procenta voličů Procházka získal 50,62 procenta hlasů, Strnad 49,38 procenta.

16:21
Druhý úspěch pro ANO: hnutí bude mít ve Frýdku-Místku senátora Matuška

Po vítězných Karlových Varech a následných mnoha porážkách si může hnutí ANO připsat přece jen aspoň jeden další úspěch. V obvodu Frýdek-Místek bude mít senátora Zdeňka Matuška, který v poměru 51:49 procentů hlasů těsně porazil kandidáta ODS i celé koalice Spolu, jímž byl Stanislav Folwarczny.

16:27
Vítězství dezinformační scény: v Kroměříži poráží Zwyrtek Hamplová kandidátku ANO

Senátorkou ve volebním obvodu Kroměříž bude právnička spojená s dezinformační scénou a bývalá poslankyně ČSSD Jana Zwyrtek Hamplová, která kandidovala za Nezávislé. V dlouho vyrovnaném souboji s kandidátkou ANO Lucií Pluhařovou rozhodl rozdíl necelých tří stovek hlasů. Zwyrtek Hamplová získala hlasy 50,65 procent voličů, Pluhařová 49,35. Volební účast v obvodu skoro kopírovala celostátní průměr, dosáhla 19,53 procenta.

16:31
Chmelová v Senátu končí, na Praze 10 uspěl kardiochirurg Pirk

TOP 09 a celé koalici Spolu se na Praze 10 vyplatil tah s nasazením známého kardiochirurga Jana Pirka. Čtyřiasedmdesátiletý emeritní přednosta Kardiocentra a Kliniky kardiovaskulární chirurgie IKEM porazil dosavadní senátorku a bývalou starostku Prahy 10 Renatu Chmelovou (nestranička za STAN), získal 60,44 procenta hlasů, Chmelová 39,55. K volbám v obvodu přišlo kolem 20 procent voličů.

16:36
Také v Novém Jičíně kandidát ANO nestačil na koalici Spolu, senátorkou bude Váňová

Ani v Novém Jičíně, kde minulý týden v komunálních volbách zvítězilo hnutí ANO, výsledek neodpovídá snaze hnutí udělat z voleb referendum o vládě. Kandidáta ANO Jaromíra Radkovského zde porazila dlouholetá starostka obce Mořkov Ivana Váňová, které dalo hlas 50,8 procenta voličů, Radkovského podpořilo 49,2 procenta lidí. Volební účast byla podprůměrných 17,54 procenta.

16:52
V Hodoníně jako jinde: kandidátka lidovců i Spolu předčila ANO

Ani poslední z 24 volebních obvodů nijak nevybočuje z not tohoto volebního víkendu. V Hodoníně kandidátka KDU-ČSL i celé koalice Spolu Eva Rajchmanová s 51,6 procenty hlasů poráží Ladislavu Brančíkovou z ANO. Starostka obce Dolní Bojanovice v Senátu vystřídá svou stranickou kolegyni a ministryni životního prostředí Annu Hubáčkovou, která post neobhajovala. Hodonín je obvod s tradičně silnou lidoveckou voličskou základnou, ostatně zmíněná Hubáčková zde před šesti lety porazila tehdy populární tvář ČSSD, exministra Zdeňka Škromacha. K volbám teď v obvodu přišlo nadprůměrných skoro 22 procent voličů.

17:04
Celkové vítězství pro ODS, bude v Senátu ještě silnější

Senátní volby letos vyhrála ODS před KDU-ČSL a ANO. Občanští demokraté, kteří v Senátu tvoří společný klub s TOP 09, výrazně posílili - místo dosavadních 27 senátorů budou mít 32 zástupců. Posílit by je navíc mohli nový táborský senátor Marek Slabý (za Tábor 2020), který kandidoval s podporou koalice Spolu i dosavadní místopředseda Senátu za STAN Jiří Růžička, který uspěl už minulý týden v prvním kole voleb a podpořen byl vedle STAN celou koalicí Spolu. Růžička HN před volbami řekl, že zatím není rozhodnutý, zda zůstane členem klubu STAN nebo přestoupí k některé ze stran Spolu.

Většinu v jednaosmdesátičlenném Senátu bude mít v každém případě klub ODS a TOP 09. Druhou nejpočetnější frakcí zůstane přes neúspěch ve volbách klub Starostů a nezávislých. Z šesti mandátů, které obhajoval, jej znovu získal jen Michael Canov (SLK) na Liberecku. Pozici třetí nejsilnější frakce si udrží klub KDU-ČSL a nezávislí, který bude mít nadále 12 senátorů.

17:14
Malá náplast pro ANO: Má dohromady pět senátorů k založení samostatného klubu

Aspoň malou útěchou pro ANO po těchto volbách může být, že nově má v Senátu pět zástupců, což je minimum pro založení samostatného senátorského klubu. Dosud hnutí mělo společný klub s ČSSD nazvaný ProRegion. Zda se hnutí do založení tohoto klubu pustí, však zatím není známo. Pokud by tak hnutí učinilo, byla by jeho značka v Senátu víc vidět, na druhou stranu, klub bude ještě slabší než dosavadní ProRegion, který čítal devět členů.

17:21
Další propad ČSSD, v Senátu už má jediného zástupce

Ještě před 12 lety měli v Senátu většinu sociální demokraté. Tyto volby ale potvrdily ústup z pozic kdysi nejsilnější strany v Česku. ČSSD přišla o další trojici senátorů a zbývá jí poslední zástupce v horní komoře parlamentu. Je jím dlouholetý starosta Bohumína Petr Vícha. Muž, který vede Bohumín od roku 1994, tento týden mandát neobhajoval. V Senátu je dosavadním místopředsedou společného klubu s hnutím ANO nazvaným ProRegion. Teď je otázkou, zda tento klub vydrží, nebo si pětice senátorů ANO založí vlastní a Vícha by tak byl v Senátu nezařazený.

17:36
Silnější než ANO nebo ČSSD? Senátor 21 a Piráti

Pokud by hnutí ANO rozpustilo po těchto volbách už jen šestičlenný společný klub s ČSSD ProRegion a založilo si samostatný senátorský klub, muselo by se smířit až s pozicí pátého nejsilnějšího. Nebo z opačného pohledu, nejslabšího klubu vůbec. ANO má v Senátu nově pět zástupců, ČSSD jediného. Šest jich pak nově má klubu Senátor 21 a Piráti. Také pro ten je to oslabení, před volbami měl členů sedm. Jediný úspěch mu o tomto víkendu přinesl v Ústí nad Labem historik a archivář Martin Krsek, který porazil kandidáta ANO, ústeckého primátora Petra Nedvědického.

17:41
Starosta glosuje: Salámy nezabraly

Volební výsledek, zejména pak vítězství předsedy Senátu Miloše Vystrčila z ODS nad obviněnou kandidátkou ANO Janou Nagyovou, glosuje starosta východočeského Tetína a člen STAN Matěj Hlavatý. 

17:45
Fiala poděkoval voličům

Koalice Spolu získala při započtení všech podporovaných při obměně třetiny Senátu 20 ze 27 mandátů, řekl premiér Petr Fiala (ODS) k výsledkům voleb. Poděkoval voličům.

18:51

Mezi členy Senátu bude po letošních volbách 19 žen, nejvíce v historii. Letos jich bylo zvoleno devět, což je také nejvíce při obměnách Senátu.

18:53
Senát zestárnul

Po letošních volbách se zvýšil průměrný věk senátorů, činí 57,8 let. To je nejvyšší hodnota od prvních voleb v roce 1996, kdy byl průměrný věk senátorů 53,07 roku.

19:34
Zklamaný Babiš

Výsledek druhého kola senátních voleb je pro ANO zklamáním, řekl dnes novinářům v Karlových Varech šéf hnutí Andrej Babiš. Zmínil, že sedm kandidátů prohrálo těsně a že komunální volby ANO vyhrálo. Zdůraznil, že on do Senátu nekandidoval a ani nikdy kandidovat nebude. Odmítl tak vyjádření premiéra Petra Fialy (ODS), podle nějž Babiš ve volbách prohrál i osobně. Expremiér doplnil, že před příštími senátními volbami bude ANO přemýšlet nad mobilizací svých voličů.

20:03
Nejvíc hlasů ve druhém kole získal Vystrčil

Nejvíce hlasy byl v letošním senátním finále zvolen členem horní komory její předseda Miloš Vystrčil (ODS) na Jihlavsku. Jeho soupeřce Janě Nagyové (ANO) by její hlasy stačily na výhru v ostatních 23 obvodech. Nejméně hlasů potřebovala na vítězství nová senátorka ANO Věra Procházková (5924), která ale získala nejvíce hlasů procentuálně (68 procent). Důvodem bylo to, že volební účast na Karlovarsku dosáhla pouze 10,51 procenta a byla nejnižší v porovnání s ostatními obvody. Průměrná volební účast činila 19,44 procenta.

Nejvyšší účast byla naopak na Jihlavsku, kde dosáhla 38,74 procenta. Vystrčil tam získal ve druhém kole 23 273 hlasů, Nagyová 15 495. Předseda Senátu svoji vyzyvatelku porazil o 7778 hlasů, což byl na počet hlasů největší rozdíl ze všech finálových duelů.

Online reportáž končí. S konstatováním, že koalice Spolu v senátních volbách získala v horní komoře parlamentu většinu, se s vámi, vážení čtenáři, loučíme.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist