Policisté na hranicích se Slovenskem zkontrolovali od půlnoci do čtvrtečních 07:00 přes 2000 vozidel a 3160 lidí. Odepřeli vstup asi dvacítce nelegálních migrantů, ve vnitrozemí jich zajistili 99. Zadrženo už bylo také devět převaděčů. „To je cíl, zabránit zločineckým převaděčským strukturám v převozu nelegálních migrantů přes naše území,“ řekl novinářům na přechodu ve Starém Hrozenkově na Uherskohradišťsku policejní prezident Martin Vondrášek.

Například na hraničním přechodu v Brumově-Bylnici na Zlínsku ve čtvrtek auto s maďarskou poznávací značkou převáželo 16 migrantů, řidič byl z Iráku. „Řidič nezastavil, museli jsme ho pronásledovat, došlo k útěku řidiče, byl použit třikrát varovný výstřel,“ uvedl Vondrášek. Policisté řidiče zadrželi.

Ve Starém Hrozenkově se ve čtvrtek při kontrolách kolony netvořily. Policisté řidičům kontrolovali doklady i to, co převážejí v kufru vozu. U nákladních automobilů kontrolovali jejich náklad. Podle Vondráška je snaha dělat kontroly co nejrychleji. Otázkou bude, jaká bude situace na začátku příštího týdne, kdy bývá zejména kamionová doprava ve směru do České republiky nejsilnější.

Podle Vondráška je třeba i při kontrole zelené hranice, tedy v terénu, naplňovat rozhodnutí vlády. Na druhou stranu mají podle něj policisté k dispozici více možností, od domluvy k sankcím. „Budeme přihlížet k případným důvodům nedovoleného překročení hranice, zda je to opakovaně. Chápeme, že lidé potřebují nějaký čas, než se k nim dostane informace v patřičném rozsahu,“ uvedl Vondrášek.

V současné době podle ředitele cizinecké policie Milana Majera převažují mezi migranty Syřané, kteří se většinou dlouhodobě zdržovali v Turecku a nyní míří většinou do Německa. Občané Sýrie jsou z důvodu situace v Sýrii takzvaně nevyhostitelní. „Je jim vydáván příkaz k opuštění České republiky s dobou 30 dnů a jsou poučováni o tom, že pakliže chtějí zůstat na území České republiky, tak mají možnost přes vízum za účelem strpění,“ řekl ředitel cizinecké policie. Doplnil, že s převaděči probíhá trestní řízení a hrozí jim sazba odnětí svobody až do pěti let.

Vláda o dočasném zavedení kontrol rozhodla v pondělí večer. Na česko-slovenské hranici jsou od půlnoci policejní hlídky na 17 silničních, sedmi železničních a třech říčních přechodech. Turisté se nemohou volně pohybovat po stezkách a cestách, které vedou po státní hranici nebo střídavě na území obou sousedních zemí. Hrozí za to pokuty, na místě až do 5000 korun. Výjimku mají mít zemědělci, lesníci, myslivci či rybáři při výkonu své práce v příhraničí.

V první fázi podle ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) budou kontroly trvat deset dní, tedy do 8. října. Čas chce využít k jednání se slovenskou stranou, poté kabinet situaci vyhodnotí. Slovensko v úterý uvedlo, že rozhodnutí ČR respektuje. Ve středu ho ale slovenský premiér Eduard Heger kritizoval. Podle Rakušana není zavedení kontrol silový krok vůči Slovensku, cílem je dát převaděčským skupinám najevo, že pro ně existuje překážka. Ministr to ve čtvrtek řekl na půlnočním briefingu v Hodoníně na hranici se Slovenskem.