Korupční kauza Dozimetr, která vypukla v červnu letošního roku, nejvíce zasáhla pražskou buňku hnutí Starostů a nezávislých. Volební lídr Petr Hlaváček musel kandidátku do komunálních voleb postavit znovu. Přesto se zdá, že Dozimetr neměl na volební výsledek hnutí zničující dopad. „Hlavním ukazatelem bude, jestli se dostane do vedení měst a obcí nebo ne. Protože volební výsledek je jedna věc, ale daleko důležitější, jakou pozici bude hnutí STAN zastávat v Praze nebo v Brně,“ říká v rozhovoru pro HN politolog z katedry politologie Masarykovy univerzity Michal Pink, který se věnuje volební geografii a chování voličů.

HN: Naposledy jsme se bavili před třemi měsíci, kdy  jste říkal, že korupční kauza Dozimetr může ovlivnit volby, pokud se bude v médiích dostatečně řešit i v září. Jak tedy podle vás zasáhla kauza Dozimetr do výsledku hnutí STAN v komunálních volbách?

V tuto chvíli nemáme před sebou empirická data, která by se toho týkala. Ale když se podíváme, kolik získali hlasů a mandátů, a vezmeme do úvahy fakt, že STAN je vládní stranou, tak si myslím, že Dozimetr měl marginální efekt.

Zbývá vám ještě 80 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se