Europoslanec Hynek Blaško odchází z hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD). Uvedl to v dopisu předsedovi hnutí Tomiu Okamurovi, který zveřejnil na Facebooku. Upozornil na to server Forum 24. Blaško kritizuje šéfa hnutí za nedemokratické jednání vůči členům SPD. Okamura se podle něj obklopuje jen lidmi, kteří si nedovolí mu oponovat, a zasahuje do skladby regionálních volebních kandidátek. Blaško již dříve oznámil, že chce kandidovat na prezidenta. Okamura v sobotu oznámil, že jediným kandidátem hnutí pro prezidentské volby je poslanec Jaroslav Bašta. Ve čtvrtek sdělil, že se Blaško urazil a zradil i podrazil voliče SPD jen proto, že chtěl být prezidentem, ale grémium se rozhodlo pro jiného kandidáta.

„Pane předsedo SPD, tímto dopisem ukončuji své členství v SPD (členský průkaz přikládám),“ napsal Blaško Okamurovi. „Vaše hnutí se holedbá demokracií, ale realita je zcela odlišná. Stanovy Vám umožňují vyhazovat členy, likvidovat krajské a místní organizace bez řádného zdůvodnění. Z toho důvodu jste obklopen pouze lidmi, kteří jsou k Vám loajální a nedovolí si Vám oponovat,“ uvedl.

Blaško zkritizoval předsedu SPD také za to, že údajně nerespektuje rozhodnutí regionálních organizací hnutí o skladbě volebních kandidátek. „Vy jim je překopete a dosadíte lidi, kteří nejsou nijak spjati s daným regionem, a navíc pochází z konkurenčních stran jako ČSSD, ODS a dalších, kteří do hnutí vnáší manýry těchto stran. Členům se to nelíbí, a pokud nesouhlasí, jsou vyhozeni,“ doplnil europoslanec. 

Blaško také tvrdí, že ho vedení hnutí označilo za zrádce, když místo kandidáta SPD do Senátu podpořil kandidáta uskupení Trikolora. „Pranýřovali jste mě na grémiu dosti nechutným způsobem, a dnes se na mnohých místech s Trikolorou spojujete. A já byl zrádce,“ napsal Blaško.

Okamura v reakci uvedl, že pravý důvod Blaškova odchodu z hnutí je úplně jednoduchý. „Pan Blaško se urazil a zradil i podrazil voliče SPD, díky kterým se stal europoslancem, a to jen proto, že chtěl být prezidentem, ale 250 členů celostátního grémia SPD v sobotu demokratickým hlasováním jednomyslně vybralo jako kandidáta na prezidenta za SPD Jaroslava Baštu. Nikdo z členů grémia nenavrhl pana Blaška,“ poznamenal.

Blaško podle něj situaci psychicky nezvládl, lže o SPD, upřednostnil své ego a „chová se jako malé uražené dítě, kterému rozkopali bábovičky.“ Podle Okamury není náhoda, že takový krok učinil těsně před volbami, aby poškodil SPD „a naopak podpořil Fialovu vládní pětikoalici“. Z Blaškova přístupu je lidsky velmi zklamaný, dodal šéf hnutí.

Blaško na konci května na svém facebookovém profilu sdělil, že chce kandidovat na prezidenta. Své příznivce vyzval, aby jeho kandidaturu podpořili podpisem petičních archů. Hnutí SPD v sobotu 10. září oznámilo médiím, že jeho kandidátem na prezidenta bude bývalý velvyslanec v Rusku a na Ukrajině a nynější poslanec Bašta. Podpořilo ho 20 poslanců SPD. Okamura pak doplnil, že Bašta je jediným kandidátem hnutí.