Pokud by se nyní konaly volby do Poslanecké sněmovny, vyhrálo by podle průzkumu společnosti Kantar CZ z přelomu srpna a září pro Českou televizi hnutí ANO s 30,5 procenta hlasů. Oproti květnu si hnutí mírně polepšilo. Druhá by skončila ODS, která by od voličů dostala 19,5 procenta hlasů. Oproti květnu je to propad o tři procentní body. Pětiprocentní hranici nutnou pro vstup do dolní komory parlamentu by překročilo pět stran a hnutí – kromě ANO a ODS ještě SPD, Piráti a STAN.

SPD by nyní od voličů získala 11 procent hlasů, Piráty by volilo 8,5 procenta lidí a STAN by dostalo 6,5 procenta hlasů. Pod pětiprocentní hranicí se v průzkumu umístila TOP O9 s 4,5 procenta hlasů, následovalo KDU-ČSL se čtyřmi procenty a KSČM s 3,5 procenta. Přísaha a sociální demokraté by dostali shodně tři procenta hlasů.

Pokud by do sněmovny kandidovaly stejné koalice jako při minulých volbách, skončila by vládní koalice Spolu druhá za hnutím ANO. ANO by dostalo 32 procent hlasů, vládní strany 29 procent. Obě uskupení by si oproti minulým volbám polepšila. SPD by podle průzkumu dostala 11 procent hlasů, koalice Piráti a STAN by ztratila 5,5 procentního bodu a získala deset procent voličů.

„Odchody od ODS jsou velmi roztříštěné a směřují napříč celým spektrem, tedy k dalším vládním stranám, ale i k SPD a menším neparlamentním subjektům, jako jsou například Svobodní. Důvody odchodu voličů se dají obecně shrnout jako nespokojenost s počínáním vlády a vedením země za současné situace,“ uvedla pro Českou televizi analytička Kantar CZ Nikola Kopáčová.

Sběr dat se uskutečnil od 15. sprna do 2. září. Kantar CZ provedl průzkum technologií CATI. Do stranického modelu z reprezentativního vzorku 1200 respondentů vstoupilo 937 odpovídajících, kteří nevylučují účast ve volbách a chtějí se voleb účastnit. Do koaličního modelu vstoupilo 893 respondentů. Statistická chyba je v rozmezí plus minus 1,1 až 3,7 procentního bodu.

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist